sobota, 19 listopada 2011

Lekki jak piórko... czy bardziej?

Naukowcy z California Institute of Technology stworzyli niedawno najlżejszy materiał świata - jego jeden centymetr sześcienny waży zaledwie 0,9 miligrama! Dla porównania taka sama objętość wody waży 1 gram - to ponad 1000 razy więcej. Jak udało się stworzyć coś tak lekkiego?


Nowy, nienazwany jeszcze materiał składa się w 99,99% z powietrza. Pozostałą część stanowi siatka nanorurek o grubości ściany tysiąc razy mniejszej od grubości włosa. Jak widać na powyższym zdjęciu materiał jest na tyle lekki, że nie niszczy dmuchawca, ale czy jest wystarczająco wytrzymały? Jak najbardziej - po ucisku naciągającym do długości o 50% większej niż długość wyjściowa, materiał powraca do swojej pierwotnej formy bez żadnego uszkodzenia. Zjawisko można wytłumaczyć konstrukcją na poziomie nanoskali - im bardziej finezyjna budowa, tym silniejszy materiał.
Już teraz mówi się o licznych zastosowaniach tego materiału, takich jak elektrody czy materiały pochłaniające wibracje lub energię akustyczną... można sobie tylko wyobrazić kolejne. Badania naukowe zostały sfinansowane przez DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), która specjalizuje się w tworzeniu technologii militarnych przyszłości.

Więcej na Science Daily.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz