sobota, 22 października 2011

"Mikrozmiany" w przemyśle

Inżynierowie z SRI International stworzyli mikroroboty o średnicy od 1 do 10mm, które są w stanie wykonywać precyzyjne czynności według zaprogramowanego schematu. Poruszają się one na zasadzie magnetycznej lewitacji po specjalnej płycie, a ich dokładność ma rząd 40 nanometrów, czyli średnicy dużego wirusa. Zastosowania mogą być rozmaite - od konstrukcji chipów, poprzez konstrukcje wymagające precyzji, aż do licznych działań w laboratoriach biotechnologicznych. Na stronie źródłowej zaprezentowano dwa filmy pokazujące roboty w działaniu:


Bardzo ciekawa jest też idea SRI International. Jest to niezależny instytut naukowo - badawczy o charakterze non - profit, wykonujący na zlecenie różne badania. W swojej ponad sześćdziesięcioletniej historii opracowali takie technologie jak Technicolor (za co otrzymali Oskara), bezprzewodową komunikację internetową (w 1977 roku!!!), wprowadzili badanie ultrasonograficzne do medycyny, zbudowali pierwszego robota ze sztuczną inteligencją (1972 rok!!!), opracowali system rozpoznawania mowy, rozwinęli standard High Definition i wiele innych... Kto by pomyślał, że w jednym miejscu powstało tyle ważnych w życiu codziennym wynalazków, a na dodatek z tak różnych dziedzin...

piątek, 21 października 2011

Szybsze od światła? Wiadomość na wyrost

Niedawno było bardzo głośno o eksperymencie przeprowadzonym w CERN, w którym pokazano, że neutrina w pewnej sytuacji potrafią przekroczyć prędkość światła, co dotąd było uważane za niemożliwe. W środowisku naukowym oczywiście zawrzało, nawet sami eksperymentatorzy mieli wiele zastrzeżeń odnośnie swoich wyników, część z uczestników nawet nie chciała, by ich nazwiska znalazły się w publikacji... Jednak nie to jest istotne, a raczej fakt, że mówiono o tym we wszystkich dziennikach telewizyjnych, gazetach, serwisach internetowych itp. Rzecz jasna przedwcześnie. Już w tej chwili ukazała się praca, również z CERN, ale z innego projektu badawczego, w której prędkość mierzono niebezpośrednio. Ponadto nie potwierdzono spodziewanych pomiarów spektrum energii neutrin, co podważa wyniki poprzedniego eksperymentu. Więcej informacji w linku poniżej:

Radiowa Akademia Nauk w Radiu TOK FM

W każdy czwartek o godz. 20:00 prowadząca "Radiową Akademię Nauk" Karolina Głowacka (wcześniej prowadzącym był Cezary Łasiczka), prowadzi rozmowy z zaproszonymi do studia gośćmi - specjalistami, ludźmi nauki, znawcami tematu - o tym, czym jest sztuczna inteligencja, o mitochondriach, o społeczeństwie, o komórkach rakowych i o wielu, wielu innych zagadnieniach...

Audycji można posłuchać na stronie Radia TOK FM: Radiowa Akademia Nauk

czwartek, 20 października 2011

Im więcej znajomych na Facebook'u, tym większy mózg?

Pytanie o wpływ naszej aktywności na tym najpopularniejszym serwisie społecznościowym na nasz mózg, zadali sobie naukowcy z University College London... i udało im się znaleźć bezpośredni związek między liczbą znajomych, którą posiadamy na Facebook'u a rozmiarem pewnych obszarów naszego mózgu. Wyniki tego badania zostały opublikowane w "Proceedings of the Royal Society B".


Źródło: pcmag.com

środa, 19 października 2011

Nowe kierunki nauki

Kiedy myślimy o nauce, doświadczeniach, eksperymentach itp. zwykle zamykamy je w jednej dziedzinie, np. biologii, fizyce, elektronice... Jednak już od pewnego czasu istnieje trend łączenia różnych dyscyplin. O ile połączenie fizyki i chemii lub biologii i informatyki (czyli osobna już dziedzina - bioinformatyka) nie dziwią tak bardzo, to jednak ogólny trend zmierza ku jeszcze większej interdyscyplinarności. Otóż naukowcy z Imperial College London poszli krok dalej. Udało się im stworzyć bramkę logiczną (według klasycznej definicji jest to prosty obwód elektroniczny, realizujący funkcje logiczne, jak "i", "lub", "nie", "ani" itp. za pomocą kombinacji wartości 0 i 1) zbudowaną nie z drucików, ale ze... zmodyfikowanej bakterii Escherichia coli!

wtorek, 18 października 2011

Chcesz zobaczyć co robią sąsiedzi za ścianą?

Tytuł trochę na wyrost - prezentowany poniżej wynalazek został stworzony z intencją wykorzystania przez wojsko, policję itp. Naukowcy z MIT opracowali radar, który ma zdolność zobrazowania sytuacji za solidną ścianą nawet z odległości 20 metrów! Co więcej przekazuje on obraz w czasie rzeczywistym, co okazało się znacznie większym wyzwaniem technicznym niż wzmocnienie sygnału.
Jak to działa? Okiem nie widzimy przez ścianę, ponieważ za odbiór bodźców wzrokowych odpowiada światło odbite od przedmiotów. Bardzo niewielka część światła (pojedyncze fotony), wykrywalna jedynie przez bardzo czułe detektory, jest w stanie przejść przez ścianę. Tam może odbić się od obiektu (powiedzmy od podglądanego sąsiada) i znów zdecydowana większość jest odbijana... Zostaje nic albo prawie nic.

PW-Sat, pierwszy polski studencki satelita zbudowany!

17 października w Centrum Badań Kosmicznych PAN (Warszawa, ul. Bartycka 18A) odbyła się prezentacja PW-Sat, pierwszego polskiego studenckiego satelity. 
PW-Sat jest projektem budowy satelity typu CubeSat - waży 1kg, a jego wymiary wynoszą 10x10x11,3 cm (czyli jest pikosatelitą). Satelita został zbudowany przez Politechnikę Warszawską (Studenckie Koło Astronautyczne, Studenckie Koło Inżynierii Kosmicznej) oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN.




poniedziałek, 17 października 2011

Wieczór Odkrywców, Archeologia, a może Kosmos?

Serdecznie polecamy kanały naukowe stworzone w ramach platformy radiowej moje.polskieradio.pl. Miłośnicy nauki mogą zapoznać się z odkryciami naukowymi, poznać wybitnych ludzi nauki i wzbogacić swoją wiedzę na temat zjawisk dziejących się we Wszechświecie na kanale "Wieczór Odkrywców". Mogą także zagłębić się w starożytnym świecie Egipcjan, Sumerów, Celtów, Inków i Słowian dzięki kanałowi "Archeologia" i dowiedzieć się czy czarne dziury są wrotami do innych światów oraz kiedy eksploduje Słońce, na kanale "Kosmos":


E-książki, e-papier... e?

Z badań przeprowadzanych w 2011 r. przez TNS OBOP wynika, że tylko 44% Polaków przeczytało w ubiegłym roku jakąkolwiek książkę. Badanie pokazało również, że zaledwie 12% naszych rodaków czyta w ciągu roku więcej niż sześć książek, a ta tendencja niestety się utrzymuje. Co ciekawe (i przerażające jednocześnie) do niskiego czytelnictwa przyznaje się także grupa osób z wyższym wykształceniem - co czwarty Polak z tej grupy nie wziął w 2010 r. do ręki żadnej książki, również w wersji cyfrowej...

My (czyli Marta i Marek) należymy do zapalonych czytaczy, a od jakiegoś czasu w naszym posiadaniu znajduje się Kindle (a dokładnie Kindle Keyboard) - czytnik książek wykorzystujący technologię e-papieru i flagowy produkt Amazona. Oczywiście nic tak nie "smakuje" jak świeżo kupiona książka, dźwięk przewracanych stron, zapach papieru... W jaki sposób czytnik może nam wynagrodzić brak tych małych radości?

Eksperymenty w Centrum Nauki Kopernik - do usłyszenia i obejrzenia w radiowej Czwórce

Przez cały tydzień prowadzący "Czwarty wymiar" Kuba Marcinowicz będzie przeprowadzać zaskakujące eksperymenty w laboratorium chemicznym w Centrum Nauki Kopernik. Będzie można sprawdzić swoją wiedzę i wygrać bilety do CNK, które jest jednym z największych i najnowocześniejszych w Europie ośrodków edukacyjnych. Polecamy i zapraszamy na stronę "Czwartego wymiaru":

Czwórka - Czwarty wymiar

niedziela, 16 października 2011

Mroźny gryz - o realizmie wirtualnej rzeczywistości

Temat mało naukowy, ale dający szerokie pole do dyskusji o potencjale, jaki niesie ze sobą przyszłość w odniesieniu do odtwarzania rzeczywistości w "wirtualu" (czytaj ostatni akapit). Otóż na dniach wychodzi gra komputerowa "Battlefield 3" - dla osób zainteresowanych bardzo znany tytuł, z fenomenalnym, i chyba jednym z większych, trybem multiplayer. Fabuła gry jest dla nas w tym momencie całkowicie nieistotna, za to ważna jest idea gry - twórcy chcieli (i całkiem skutecznie im się to udało) odtworzyć autentyczne pole współczesnej bitwy, zawierające takie elementy jak piechota, wsparcie z powietrza, jednostki pancerne, nowoczesne technologie (np. drony). Wszystko to polane obfitym sosem realizmu - w radiu cały czas słyszymy komunikaty, rozkazy, informacje o bieżących pozycjach wroga itp., cały czas widzimy, że akcja bynajmniej nie toczy się wyłącznie wokół gracza, ale na całej mapie... Długo tak można wymieniać. To co absolutnie wyróżnia najnowszy tytuł serii to grafika, która powala na kolana, ale i wywołuje refleksję, ile komputery są już w stanie odtworzyć. W grze zastosowano nową technologię Frostbite 2.0 Dla zainteresowanych szczegółami:

Wikipedia - Frostbite

Developer - Frostbite Rendering Architecture

Owszem, tytuł posta nie jest dokładnym tłumaczeniem, ponieważ "frostbite" oznacza odmrożenie, ale temat musi być chwytliwy :). Jeżeli chcecie zobaczyć i zrozumieć, czemu jest to tak niesamowite, obejrzyjcie poniższy film: