Kiedy myślimy o nauce, doświadczeniach, eksperymentach itp. zwykle zamykamy je w jednej dziedzinie, np. biologii, fizyce, elektronice... Jednak już od pewnego czasu istnieje trend łączenia różnych dyscyplin. O ile połączenie fizyki i chemii lub biologii i informatyki (czyli osobna już dziedzina - bioinformatyka) nie dziwią tak bardzo, to jednak ogólny trend zmierza ku jeszcze większej interdyscyplinarności. Otóż naukowcy z Imperial College London poszli krok dalej. Udało się im stworzyć bramkę logiczną (według klasycznej definicji jest to prosty obwód elektroniczny, realizujący funkcje logiczne, jak "i", "lub", "nie", "ani" itp. za pomocą kombinacji wartości 0 i 1) zbudowaną nie z drucików, ale ze... zmodyfikowanej bakterii Escherichia coli!
Co więcej udało im się zbudować tak zwaną bramkę NAND, czyli taką, która jest w stanie zrealizować każdą funkcję logiczną. Poniżej link do oficjalnego komunikatu i do samej publikacji (opublikowanej w dość nowym i bardzo oryginalnym czasopiśmie "Nature Communications," prezentującym badania na styku wielu dziedzin):
Sceptycy powiedzą, że to nic wielkiego, skoro prace nad komputerami kwantowymi, w których bramkami są same cząstki elementarne (fotony, elektrony), a odpowiednikiem zera i jedynki są stany kwantowe, np. wartość spinu elektronu. Wielką przewagą tych komputerów, oczywiście gdy mówimy o przyszłości, będzie ich niewielki rozmiar. Jednak to, co jest naprawdę niesamowite w tej idei to tok myślenia naukowców - będąc biologami i biotechnologami stworzyli mechanizm na poziomie komórek, który jest analogiczny do konstruktów typowych dla innych dziedzin, takich jak informatyka i elektronika.
To jest właśnie przyszłość - nie zamykanie się w swojej dziedzinie, węższej lub szerszej, tylko analiza pomysłów, badań i rozwiązań z zupełnie innych dziedzin i stosowanie tego w swoich działkach. Będzie coraz więcej wynalazków i eksperymentów podpadających pod wiele gałęzi nauki jednocześnie. Skoro już wiemy, że można potencjalnie stworzyć komputer z naszej flory jelitowej, to wiele koncepcji znanych tylko z science - fiction, choćby wszczepianie procesorów w mózg, co miałoby zwiększyć możliwości przetwarzania informacji, nie jest już tak odległe. Wystarczy tylko nowy sposób myślenia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz