17 października w Centrum Badań Kosmicznych PAN (Warszawa, ul. Bartycka 18A) odbyła się prezentacja PW-Sat, pierwszego polskiego studenckiego satelity.
PW-Sat jest projektem budowy satelity typu CubeSat - waży 1kg, a jego wymiary wynoszą 10x10x11,3 cm (czyli jest pikosatelitą). Satelita został zbudowany przez Politechnikę Warszawską (Studenckie Koło Astronautyczne, Studenckie Koło Inżynierii Kosmicznej) oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN.
PW-Sat przeszedł najpierw szereg testów, m.in. był poddawany symulacjom przybliżającym warunki w czasie startu rakiety nośnej (jak również warunki pracy na orbicie) oraz testom termiczno-próżniowym. W ramach swej misji PW-Sat zrealizuje dwa eksperymenty: będzie testował technikę deorbitacji, czyli zejścia satelity z orbity, w następstwie którego obiekt wchodzi w atmosferę, gdzie zostaje zniszczony. Testy te są niezmiernie ważne, bo mogą pomóc w oczyszczaniu orbity z kosmicznych śmieci.
PW-Sat będzie testował również koncepcję elastycznych fotoogniw (dzięki fotoogniwom promieniowanie słoneczne jest zamieniane na prąd) . W tym przypadku jest to pójście o krok dalej w porównaniu do wcześniejszego rozwiązania, w którym sztywne płytki fotoogniw zostały umieszczone na elastycznym materiale, w takiej odległości od siebie, że całość dało się zwinąć - takie rozwiązanie zastosowali konstruktorzy Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, co sprawiało, że nie był nadmiernie obciążony i zwiększało jego możliwości. Można więc sobie tylko wyobrazić, jak te możliwości mogą zostać zwiększone dzięki elastycznym fotoogniwom.
Satelita zostanie teraz wysłany do Europejskiej Agencji Kosmicznej i prawdopodobnie będzie także pierwszym polskim satelitą w kosmosie! Start rakiety nośnej - Vega - został zaplanowany na styczeń 2012 (okno startowe zamyka się około 20. stycznia).
Zapraszamy na stronę internetową PW-Sat, gdzie możecie dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy:
Źródło: Strona PW-Sat
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz