sobota, 26 listopada 2011

Symulacja lądowania sondy na Marsie


Nie jest to byle jaka sonda, tylko "ruchome laboratorium robotyczne" o nazwie Curiosity (ciekawość). W dniu dzisiejszym została wystrzelona, a za mniej niż rok powinna wylądować na powierzchni Marsa, co wcale nie będzie takie proste - w jego atmosferę wejdzie z prędkością 32,000 km/h! Jak sobie z tym poradzi? Obejrzyjcie film! Przez dwa lata będzie zbierać próbki skał i poszukiwać śladów życia (nie Marsjan, tylko śladów węgla ;) ).

Gra edukacyjna o ekologii i źródłach energii

Warto spróbować - oczywiście jest to uproszczenie, ale w przyjemny sposób pokazuje, jak dane źródła zasilania wpływają na nas i na nasze otoczenie. Grę o nazwie "Energyville" znajdziecie pod tym linkiem. Zwróćcie uwagę, że sam "The Economist" maczał w tym palce, więc nie jest to amatorszczyzna ;)

czwartek, 24 listopada 2011

Synesteci - dziwacy czy kolejny etap ewolucji?

Kolorowa wizualizacja miesięcy. Źródło: wikimedia.org

Pewnie większość z was słyszała o zjawisku synestezji - zdolności do słyszenia kolorów, smakowania słów, wyszukanej wizualizacji liczb, jednym słowem do postrzegania danego zjawiska więcej niż jednym zmysłem. Pierwszy przypadek synestezji opisano w 1812 roku, jednak do całkiem niedawna w środowisku naukowym niektórzy uznawali taką zdolność za przejaw niewielkich zaburzeń psychicznych. Trudno się im dziwić - w momencie, kiedy ktoś nas chce przekonać, że liczba dwa jest niebieskim mężczyzną, ma kapelusz i jest zakochana w liczbie siedem... cóż, brzmi to co najmniej ekscentrycznie.

środa, 23 listopada 2011

"Catch Papilloma", czyli gra edukacyna dla kobiet

Od 21. listopada na profilu Kobiecy Sekret - akcji edukacyjnej, która wystartowała na Facebook'u w pierwszej połowie października i ma już blisko 46 tys. fanów - dostępna jest gra edukacyjna "Catch Papilloma". Gra jest skierowana do kobiet i ma służyć popularyzacji wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy, który każdego dnia diagnozowany jest u 10 Polek. "Catch Papilloma" jest jednym z elementów kolejnej edycji kampanii społecznej „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy”, a organizatorzy akcji liczą, że dzięki portalowi Facebook, dotrą ze swoim przekazem do milionów Polek.


wtorek, 22 listopada 2011

Dlaczego video staje sie viralem?

Pewnie najpierw zastanowi Was dlaczego piszemy o tym na blogu, który ma się zajmować popularyzacją nauki... takie rzeczy bardziej pasują chociażby do "Marketingu przy kawie",  czyż nie? Już tłumaczę - otóż aby uzyskać odpowiedź na tytułowe pytanie, prof. Brent Cocker z  Uniwesytetu w Melbourne stworzył specjalny algorytm, według którego składnikami przepisu na viralowy sukces są 4 elementy (dla wyjaśnienia: viral polega na tym, że potencjalni klienci sami zaczynają rozsyłać informacje dotyczące firmy, usług czy produktów np. w postaci video, czy zdjęć). 

poniedziałek, 21 listopada 2011

Wybitni uczeni opowiadają o swojej pracy w radiowej "Jedynce"

19. listopada zakończyła się w Warszawie konferencja "Multi-Pole Approach to Structural Biology", w której uczestniczyli naukowcy polskiego pochodzenia, prowadzący badania z zakresu biologii strukturalnej, jak również biologii molekularnej, chemii, fizyki czy medycyny. Czterech z nich gościło w sobotę w audycji "Wieczór Odkrywców", a byli to naprawdę wybitni uczeni - prof. Alexander Wlodawer, który jest szefem laboratorium Krystalografii Makromolekularnej w NCI (National Cancer Institute, USA), prof. Witold Filipowicz, który kieruje zespołem w Instytucie Badań Biomedycznych w Bazylei, prof. Władek Minor z Uniwersytetu w Wirginii (USA) i prof. Janusz Bujnicki z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

 Źródło:bioinformatyka.up.wroc.pl

niedziela, 20 listopada 2011

Akumulatory marzeń

Zespołowi inżynierów z Northwestern University w stanie Illinois, pod kierownictwem prof. Harolda H. Kunga, udało się stworzyć elektrodę do baterii litowo-jonowych (takich, jakie są umieszczane w telefonach komórkowych czy iPodach), która dziesięciokrotnie zwiększa ich pojemność i skraca czas ich ładowania. Na czym polega ten przełom?

Zdjęcie tygodnia


Zdjęcie jest ciekawe, bo zawiera w sobie trzy różne elementy: wodospad, który jest być może sztampowy, ale w zestawieniu z tęczą już staje się bardziej oryginalny... Jednak to co jest najbardziej niesamowite to fakt (ciekawe czy ktoś to spostrzegł), że zdjęcie było zrobione... w nocy! Spójrzcie w niebo - to zorza polarna, tak jest. Zdjęcie było zrobione na Islandii w trakcie dnia polarnego.
Źródło: Popular Science

Jak uniknąć popołudniowej drzemki?


Recepta jest prosta - zamiast zjeść czekoladę po obiedzie, spróbujcie jajka. Jak to działa? Niektóre komórki w naszym mózgu produkują oreksynę - substancję, która odpowiada za stan czuwania poprzez aktywację spalania kalorii. Niedawno opublikowane badanie w czasopiśmie Neuron udowadnia, że po spożyciu posiłku z dużą ilością glukozy blokowane jest wydzielanie oreksyny. Z drugiej strony aminokwasy, z których zbudowane są białka, hamują ten niepożądany efekt. Badanie zostało przeprowadzone na myszach, ale bazując na własnym doświadczeniu mogę stwierdzić, że coś w tym jest :)
Wiadomość pochodzi ze strony Scientific American, można ją także odsłuchać. Pełen artykuł znajdziecie Tutaj.