Wydawać by się mogło, że poruszanie się w sieci ulic Londynu stanowi niemałe wyzwanie dla taksówkarzy, a jednak świetnie dają sobie radę... dlaczego? Wyniki 5-letnich badań przeprowadzonych przez Eleanor Maguire z University College London wykazały, że londyńscy taksówkarze mają większe niż u przeciętnego człowieka hipokampy, a dzieje się tak m.in. dzięki intensywnemu treningowi, który przechodzą w trakcie szkolenia nazywanego "The Knowledge".
Źródło: www.londonsorted.com
Pomysł na to badanie narodził się w głowie Maguire, kiedy wyniki testów przeprowadzonych z udziałem najlepszych "pamięciowców" w świecie zwierząt - takich jak chociażby wiewiórki, które zakopują jedzenie w różnych miejscach i muszą je wszystkie zapamiętać - pokazały, że ich hipokamp (czyli część mózgu odgrywająca ogromną rolę w procesach pamięciowych) był większy niż u przedstawicieli zbliżonych im gatunków, którzy nie chowali swoich przekąsek. Badaczka z UCL zaczęła się wtedy zastanawiać, czy taksówkarze poruszający się po stolicy Anglii również mają większe hipokampy - aby zdobyć licencję muszą bowiem przejść trwające 3-4 lata szkolenie, w trakcie którego zapamiętują sieć 25 tys. ulic oraz umiejscowienie atrakcji turystycznych i zwykle tylko dla 50 proc. z nich "The Knowledge" kończy się sukcesem. Już we wcześniejszym badaniu Maguire odkryła, że londyńscy taksówkarze mają więcej substancji szarej w hipokampie niż ludzie w zbliżonym do nich wieku i o podobnym poziomie wykształcenia oraz inteligencji, ale chciała sprawdzić, czy odpowiedzialny jest za to proces szkolenia, czy też już przystępując do "The Knowledge", mieli oni większe rozmiary hipokampu, co wpływało na to, że szło im tak dobrze.
Do badania zakwalifikowanych zostało 79. ludzi, którzy przystąpili do "The Knowledge" i byli na samym początku drogi do zdobycia licencji taksówkarza - badaczka włączyła także do badania 31. ochotników, którzy nie byli taksówkarzami, natomiast byli w zbliżonym wieku, mieli podobny poziom wykształcenia i inteligencji. Na samym początku badania, Maguire (dzięki wykorzystaniu rezonansu magnetycznego) ustaliła również, że wszyscy jego uczestnicy mają zbliżony rozmiar hipokampu i osiągają podobne wyniki w testach sprawdzających pamięć. Po 4. latach licencję taksówkarza uzyskało 39 osób z 79-osobowej grupy uczestników badania - 20 osób, którym nie udało się ukończyć "The Knowledge", zgodziło się jednak nadal brać udział w badaniu. Kiedy Maguire dała obydwu grupom uczestników badania te same testy sprawdzające pamięć, które rozwiązywali na początku, okazało się, że szczęśliwcy, którym udało się zdobyć licencję, osiągają w nich o wiele lepsze wyniki, niż ci, którym nie udało się ukończyć szkolenia bądź go nie przeszli, natomiast zdjęcia wykonane z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego wykazały, że ich hipokampy miały większe rozmiary. A więc to proces szkolenia przyczynił się do zwiększenia ich wielkości.
Okazało się jednak, że nie ze wszystkim testami sprawdzającymi pamięć poradzili oni sobie jednakowo dobrze - kiedy badaczka postanowiła sprawdzić ich pamięć wzrokową (z wykorzystaniem Rey-Osterrieth Complex Figure Test), to odkryła, że radzili sobie gorzej od osób, którym nie udało się zostać taksówkarzami. Tylna część hipokampu zwiększyła się kosztem jego przedniej części, wpływając na obniżenie innych zdolności związanych z procesami pamięciowymi...
Wyniki badania zostały opublikowane w grudniowym wydaniu "Current Biology", a z artykułem, który je opisuje, możecie zapoznać się tutaj.
Źródło: Scientific American
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz