Chyba wszyscy wiemy jak działa placebo - redukuje uczucie bólu dzięki temu, że właśnie takiego efektu się spodziewamy. Rozwiązywanie łamigłówek może mieć takie samo działanie, ponieważ "zajmuje" nasz mózg... ale czy angażują te same procesy zachodzące w naszym mózgu?
Źródło: gamestar.pl
Badania wykonane z wykorzystaniem neuroobrazowania przez naukowców z Columbia University i Uniwersity of Colorado Boulder, sugerują, że tak. W trakcie podawania placebo naukowcy odnotowali wzmożoną aktywność grzbietowo-bocznej części kory przedczołowej - jest to część mózgu, która kontroluje takie funkcje, jak przetwarzanie czy skupianie się... a przecież to właśnie robimy w trakcie rozwiązywania łamigłówek.
W trakcie badania naukowcy obniżali ból na dwa sposoby - podawali uczestnikom placebo lub kazali rozwiązać łamigłówkę. Ale kiedy połączyli te dwie metody, okazywało się, że odczuwanie bólu jeszcze bardziej się zmniejszało! To odkrycie może pomóc klinicystom w redukowaniu uczucia bólu, bez użycia leków (mamy nadzieję, że to nie jest zbyt daleko posunięte przypuszczenie). Z dokładnym opisem badania możecie zapoznać się tutaj.
Źródło: Science Daily
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz