Wiadomo od dawna, że nić pajęcza ma niezwykłe właściwości - jej wytrzymałość jest dwa razy większa od nici stali o porównywalnym przekroju. Nic dziwnego, że naukowcy próbują stworzyć materiał o podobnych cechach. Ostatnio udało się to zespołowi profesora Malcolma Frasera Jr z Uniwersytetu Notre Dame.
Źródło: sciencedaily.com
Zastosowali oni dość nietypowe podejście gdyż bynajmniej nie był to zespół inżynierów materiałowych, a biologów. Udało im się stworzyć hybrydowe (tzn. powstałe ze skrzyżowania dwóch różnych gatunków) jedwabniki, które posiadają geny kodujące białka nici zarówno jedwabników, jak i pająków. Dzięki temu nić może być produkowana przez jedwabniki, a charakterystykę ma podobną do pajęczyny.
Źródło: flickr; pajęczyna nie zrywa się nawet pod ogromnym ciężarem wody (w porównaniu do grubości nici)
Co to oznacza w praktyce? Pająków nie można hodować w celu pozyskiwania ich nici, gdyż są one kanibalami i potrzebują dużej przestrzeni - takie farmy byłyby zbyt duże i zbyt drogie w utrzymaniu, a nici byłoby niewiele. Z kolei jedwabniki są hodowane od tysięcy lat, technologia jest świetnie opracowana i bardzo efektywna. W tym momencie można będzie masowo produkować "wzmocniony jedwab", który znajdzie zastosowanie w produkcji m.in. spadochronów (które także są robione z jedwabiu), szwów chirurgicznych, sztucznych więzadeł (które naturalnie mają bardzo dużą wytrzymałość i trudno znaleźć odpowiedni materiał je zastępujący), ścięgien (ścięgno Achillesa jest w stanie utrzymać ciężar małego samochodu), wszelkich materiałów, mikrokapsułek... No i przede wszystkim może w końcu się pojawi prawdziwy Spider - Man!
Źródło: wikimedia.org
Oczywiście to tylko luźna sugestia ;) Idea wydaje się prosta, ale prezentowane tu wyniki to zwieńczenie dziesięcioletniej pracy. Źródłem artykułu jest strona Uniwersytetu Notre Dame, a pełen artykuł został opublikowany w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz