Do 2020 r. 15% energii produkowanej w Polsce i w całej Unii Europejskiej musi pochodzić z odnawialnych źródeł energii (a do 2030 r. ma to być aż 20%), a jednym z takich źródeł jest biomasa. A więc czym ona jest?
Według definicji UE biomasą można nazwać całą materię pochodzenia organicznego, roślinnego albo zwierzęcego - zarówno w fazie stałej jak i ciekłej - która podlega biodegradacji i którą można wykorzystać w celu pozyskania energii. Przykładem biomasy jest chociażby drewno, słoma, odpady rolniczo-hodowlane lub pierze indyków i kurczaków.
Źródło: kogeneracja.com.pl
Dzięki procesowi fotosyntezy energia słoneczna jest akumulowana w biomasie i można ją wykorzystać przetwarzając na inne formy energii. Istnieje wiele różnych sposobów wykorzystania biomasy do produkcji energii - oprócz metod termicznych, takich jak spalanie, zgazowanie czy piroliza (czyli destylacja rozkładowa, w trakcie której substancja poddawana jest działaniu wysokiej temperatury, ale bez kontaktu z tlenem) istnieją również metody fermentacyjne oraz procesy trawienne (które związane są z naturalną obecnością biomasy w łańcuchu pokarmowym). Zapraszamy na stronę: http://www.biomasa.org/
W procesie spalania biomasy dwutlenek węgla, który został przez nią pochłonięty, trafia ponownie do atmosfery, zgodnie z naturalnym cyklem obiegu węgla w przyrodzie. Jedną z zalet wykorzystania biomasy do produkcji energii, o ile nie najważniejszą, jest możliwość obniżenia emisji CO2, choć ma ona i swoje wady, m.in. emisję tlenków azotu produkowanych w procesie spalania. Rozwiązaniem tego problemu, poprzez optymalizację parametrów palnika, zajął się Kamil Kwiatkowski - doktorant na wydziale fizyki UW, kierownik projektu "Modelowanie procesu zgazowania i spalania otrzymanego gazu" oraz stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu VENTURES (edycja 3/2009 r.). W swojej pracy młody doktorant skupia się przede wszystkim na dwóch typach biomasy - odpadach drewnianych, takich jak zrębki drewna i trociny, a także na piórach kurczaków czy indyków.
http://www.zgazowanie.org/
oraz do wysłuchania audycji "Wieczór Odkrywców", w której Kamil Kwiatkowski tłumaczył czym jest biomasa i na czym polega realizowany przez niego projekt:
Wieczór Odkrywców - Energia ze śmieci
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz