Zespół pod przewodnictwem słynnego polskiego astronoma Aleksandra Wolszczana, profesora Astronomii i Astrofizyki na Uniwersytecie Stanowym Pensylwania (który w 1990 r. jako pierwszy astronom odkrył odkrył trzy planety poza Układem Słonecznym, krążące wokół pulsara PSR 1257 + 12), używając Teleskopu Hobby-Eberly, odkrył trzy nowe planety. Każda z nich krąży wokół czerwonego olbrzyma - umierającej gwiazdy, która pochłonie każdą planetę krążącą wokół niej w zbyt bliskiej odległości. Wyniki badania zostaną opublikowane w grudniowym wydaniu "Astrophysical Journal".
Źródło: wiadomości24.pl
Gwiazdy - którym nadano nazwy HD 240237, BD +48 738 i HD 96127 - i krążące wokół nich planety znajdują się 10-tki lat świetlnych od naszego systemu. Wokół jednej z nich (BD +48 738), oprócz planety przypominającej swym wyglądem Jupitera, krąży również tajemniczy obiekt, który - według samych badaczy - może być kolejną planetą, gwiazdą o małej masie, lub brązowym karłem (znanym też jako "upadła gwiazda", ponieważ nigdy nie była dostatecznie gorąca i masywna, żeby rozpocząć fuzję jądrową). Według prof. Wolszczana istnieje możliwość, że wokół HD 240237, BD +48 738 i HD 96127 krążyły wcześniej inne planety, ale zostały już przez nie pochłonięte. Zresztą, zdaniem słynnego polskiego astronoma, podobny los czeka i naszą planetę - za ok. 5 miliardów lat Słońce prawdopodobnie również zamieni się w czerwonego olbrzyma.
Odkrycie to jest ważne, ponieważ może doprowadzić do wyjaśnienia tego, jak zachowują się umierające gwiazdy w zależności od ich metaliczności. Trzy gwiazdy odkryte przez zespół badaczy są niezwykle "głośne", co utrudniało proces obserwacji i określenie, czy znajdują się wokół nich jakieś obiekty. Kiedy to się w końcu udało, zmierzyli w nich zawartość metali i znaleźli negatywną korelację między metalicznością gwiazdy, a jej drżeniem - okazało się, że im mniejsza zawartość metali, tym gwiazda jest bardziej "głośna" i drżąca. Odkrycie to być może sprawi, że możliwe stanie się ustalenie, jaka przyszłość czeka nasz Układ Słoneczny. Link do artykułu na stronie Uniwersytetu Pensylwania:
Three new planets and a mystery object...
Three new planets and a mystery object...
W zespole prof. Wolszczana znajdowali się: Sara Gettel (pierwsza autorka publikacji), Andrzej Niedzielski i Gracjan Maciejewski oraz Grzegorz Nowak, Monika Adamów i Paweł Zieliński z UMK w Toruniu, zaś samo badanie zostało sfinansowane z funduszy NASA i polskiego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Źródło: Science Daily
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz