sobota, 19 listopada 2011

Czym są czarne diamenty XXI wieku?

Odpowiedź uzyskacie słuchając najnowszej audycji z cyklu "Ludzie Nauki". Gościem red. Krzysztofa Michalskiego była zdobywczyni tegorocznej Nagrody Naukowej przyznawanej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej - prof. Elżbieta Frąckowiak z Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej. Pani Profesor została uhonorowana "Polskim Noblem" w obszarze nauk chemicznych i o materiałach i znajduje się w światowej czołówce elektrochemików. W swojej pracy naukowej skupiła się na materiałach i kompozytach węglowych (nanorurkach węglowych i ich nanokompozytach, nanoteksturalnych węglach, jak również kompozytach węglowych wzbogacanych azotem, tlenem i jodem). Więcej o pracy prof. Frąckowiak w "Ludziach Nauki":


A informacje o tegorocznych laureatach Nagród Naukowych FNP, uzyskacie chociażby na naszym blogu:


Źródło: purepc.pl




Lekki jak piórko... czy bardziej?

Naukowcy z California Institute of Technology stworzyli niedawno najlżejszy materiał świata - jego jeden centymetr sześcienny waży zaledwie 0,9 miligrama! Dla porównania taka sama objętość wody waży 1 gram - to ponad 1000 razy więcej. Jak udało się stworzyć coś tak lekkiego?

czwartek, 17 listopada 2011

Naukowe t-shirty z Threadless'a

Threadless jest fantastyczną firmą, która znana jest z ciekawych i bardzo fajnych t-shirtów - są one drukowane na podstawie liczby głosów, które uzyskały poszczególne projekty. Sami posiadamy ileś koszulek od Threadless'a i jesteśmy z nich bardzo zadowoleni... a poniżej znajdziecie selekcję wzorów związanych z nauką:

"I Don't Care What Science Says", czyli żałoba po Plutonie, który od odkrycia w 1930 r. do 2006 r. był planetą. Był, bo 24 sierpnia 2006 r. Zgromadzenie Generalne Międzynarodowej Unii Astronomicznej odebrało Plutonowi status planety (teraz jest planetą karłowatą)...


środa, 16 listopada 2011

Nowa funkcja ziewania

Dotąd istniało wiele teorii, które miały odpowiedzieć na pytanie, czemu ziewamy - według jednych był to objaw zmęczenia, według innych próba dostarczenia większej ilości tlenu. Dotąd nie udało się dostarczyć jednoznacznych dowodów, które przechyliły szalę. Seria prac Gary'ego Hacka z Uniwersytetu Maryland i Andrew Gallupa z Uniwersytetu Princeton rzuca nowe światło na to powszechnie znane zjawisko.


Na podstawie tych prac udało im się przedstawić całkiem przekonujące dowody dla nowej teorii - ziewanie wywołuje skurcze naprzemiennie z rozciąganiem ścian zatok szczękowych, co powoduje przepływ powietrza w stronę mózgu, a co za tym idzie - schładza go, co jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania, a więc i przeżycia. Teoria została zaprezentowana w czasopiśmie "Medical Hypotheses".

Jak alkohol działa na nasz mózg?

Zapraszamy do wysłuchania audycji "Wieczór Odkrywców", w której goście red. Krzysztofa Michalskiego - prof. Wojciech Kostowski, lekarz i neuropsychofarmakolog z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, specjalista od farmakoterapii uzależnień oraz dr Katarzyna Radwańska z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN, która prowadzi badania nad alkoholizmem u myszy w ramach unijnego program stypendialnego Marii Curie - odpowiadali na pytania związane z działaniem alkoholu na nasz układ nerwowy oraz wyjaśniali, w jaki sposób dochodzi do tego, że ludzie popadają w alkoholizm. Audycji można wysłuchać na stronie internetowej radiowej Jedynki:


Źródło: www.uzaleznienie.eu

wtorek, 15 listopada 2011

Nietoperze potrafią zmieniać kształt swoich uszu

Odkryła to grupa badaczy z Virginia Tech i Uniwersytetu Shandong pod kierownictwem prof. Rolfa Müller'a. Okazało się, że niektóre gatunki nietoperzy w ciągu 0,1 sekundy potrafią nadać inny kształt swoim zewnętrznym uszom, aby zmienić sposób w jaki słyszą (jak również po to, by lepiej słyszeć).