czwartek, 10 maja 2012

Mikro - łódź podwodna - to możliwe!

Nanoinżynierom (tak, to już nowa specjalizacja) z Uniwersytetu Kalifornijskiego udało się stworzyć łódź podwodną, widzialną jedynie pod mikroskopem, z własnym, chemicznym napędem. Jest ona w stanie zbierać krople oleju - zarówno oliwy, jak i oleju napędowego - w środowisku wodnym, dzięki warstwie tiolowej (związki organiczne podobne do alkoholi, różniące się tym, że zamiast grupy hydroksylowej -OH mają grupę tiolową -SH). Jest to kolejny innowacyjny pomysł na radzenie sobie z wyciekami paliwa z tankowców podczas katastrof (o poprzednim pisaliśmy już wcześniej w artykule o magnetycznym mydle).


Na razie łódź podwodna jest napędzana dzięki reakcji chemicznej, ale naukowcy już myślą o tym, jak stworzyć napęd działający w środowisku, w którym stosowane będą urządzenia, lub sterowany polem elektromagnetycznym. Być może w przyszłości nie będzie już problemów z pozbywaniem się plam ropy z powierzchni mórz, takich jakich doświadczono podczas eksplozji platformy wiertniczej Deepwater Horizon (żeby w pełni ujrzeć skalę zniszczeń polecam fotoreportaż, robi wrażenie; przykładowe zdjęcie poniżej).

Źródło: 990px.pl

Źródło: New Scientist

poniedziałek, 7 maja 2012

Synestezja powodem, dla którego "uzdrowiciele" widzą aurę?

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o synestetach: Synesteci - dziwacy czy kolejny etap ewolucji?. Dla przypomnienia - synestezja to zdolność do słyszenia kolorów, smakowania słów, wyszukanej wizualizacji liczb, czyli jednym słowem, do postrzegania danego zjawiska więcej niż jednym zmysłem. Kilka dni temu na naszym ulubionym portalu Science Daily pojawiło się doniesienie, że hiszpańscy naukowcy z Wydziału Psychologii Eksperymentalnej na Uniwersytecie w Grenadzie, powiązali synestezję (a w szczególności emocjonalną synestezję) ze zjawiskiem widzenia aury u ludzi. Jest to pierwszy przypadek próby naukowego wyjaśnienia tego ezoterycznego zjawiska, które dla wielu ludzi jest zagadką (i raczej większości z nas nie było dane zobaczenie tej spowijającej ludzkie ciało, świetlistej otoczki... choć znam takich, którzy upierali się, że to widzą, ale miało to miejsce w trakcie hucznej imprezy, więc uważam, że się nie liczy).

Źródło: sciencedaily.com (Nikki Zalewski/Fotolia)

O grafenie w radiowej Jedynce

Na pewno wszyscy, którzy choć trochę interesują się nauką, słyszeli o grafenie, który nazywany jest cudownym materiałem przyszłości - jest to niezwykle lekka i elastyczna warstwa węgla, mocniejsza niż stal, a przewodząca lepiej niż krzem. Najlepszy, wysokiej jakości grafen potrafią wytwarzać... polscy naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie (opracowali nowatorską metodę wytwarzania grafenu do celów przemysłowych).
Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej o grafenie, to zapraszamy do wysłuchania audycji "Wieczór Odkrywców", w której gośćmi redaktora Krzysztofa Michalskiego byli: prof. Jacek Baranowski z Wydziału Fizyki UW i badacze z ITME - dr Włodzimierz Strupiński, który jest twórcą najlepszej na świecie metody wytwarzania grafenu, dr Zygmunt Łuczyński i inż. Rafał Koziński.



 Źródło: pl.wikipedia.org