sobota, 21 kwietnia 2012

Wirusowe wiertło

Źródło: cracked.com

Na poniższej animacji przedstawiono sposób, w jaki bakteriofag (wirus infekujący bakterie, o wyglądzie podobnym do sondy księżycowej) atakuje komórkę bakterii. Ostatnio uwagę naukowców z Szwajcarskiego Instytutu Technologii W Lozannie przykuła konstrukcja wiertła. Otóż jest to struktura bardzo precyzyjna, zbudowana między innymi z atomów żelaza (które zapewniają odpowiednią wytrzymałość, a średnica wynosi zaledwie jeden nanometr!). Taki otwór jest już wystarczający, żeby wirus wpuścił swój materiał genetyczny do komórki, gdzie będzie on namnażany dzięki maszynerii bakteryjnej.


A teraz chwila zadumy - ile z "naszych" wynalazków istniało już miliony lat wcześniej? Jak widać metalowe wiertło jest znane nawet organizmom bezkomórkowym (wirusom). Więcej przeczytać można na stronie New Scientist.


wtorek, 17 kwietnia 2012

Laureaci programu START w radiowej Jedynce

Zapraszamy do wysłuchania audycji "Ludzie Nauki", w której gośćmi redaktora Krzysztofa Michalskiego byli tegoroczni laureaci programu START  -  stypendium przyznawane jest przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej i skierowane jest do "młodych, stojących u progu kariery badaczy, którzy już mogą wykazać się sukcesami w swojej dziedzinie nauki".
O swoich badaniach i dokonaniach naukowych opowiadali: dr Andrzej Kotarba z Centrum Badań Kosmicznych PAN, zajmujący się klimatologią satelitarną i mgr inż. Radosław Kwapiszewski, doktorant z Politechniki Warszawskiej, zajmujący się opracowaniem mikroukładu typu "Lab on a chip" (do wczesnej diagnostyki medycznej niedoboru aktywności enzymatycznej kwaśnej).



Źródło: bio-analyser.com