środa, 22 lutego 2012

Stare leki - nowe właściwości

Obecne badania naukowe, zarówno prowadzone przez naukowców niezależnych jak i przez firmy farmaceutyczne, skupiają się w przeważającej większości na poszukiwaniu zupełnie nowych leków, mających zastąpić starsze generacje lub działać w sytuacjach, w których obecna medycyna jest bezradna. Jednak okazuje się, że także leki znane od wielu dziesiątek lat mogą być przydatne w dziedzinach, w których są znaczące braki.

Źródło: newscientist.com

wtorek, 21 lutego 2012

Wspomnienie o prof. Andrzeju Szczekliku

I ponownie zachęcamy do odsłuchania audycji - tym razem jest ona poświęcona wybitnemu lekarzowi i uczonemu, prof. Andrzejowi Szczeklikowi, który zmarł 3. lutego w Krakowie. Gościem red. Krzysztofa Michalskiego był wieloletni przyjaciel prof. Szczeklika, prof. Ryszard Gryglewski, który do dziś pamięta eksperymenty, jakie wykonywali na sobie, by odkryć właściwości prostacykliny.
Kiedyś prof. Andrzej Szczeklik napisał: "U lekarza za najważniejszą cechę uważam pewien upór i nieustępliwość. Powinien być przy chorym, po prostu przy nim siedzieć, nosić go w sobie, nie rezygnować. Oczywiście doceniam wiedzę i inteligencję, błyskotliwość, jakiś siódmy zmysł, ale trzeba wracać do chorego, śnić o nim, polecieć do niego rano, pójść tam po południu. To dla mnie najważniejsze – upór w zmaganiu się z chorobą"...



Źródło: pl.wikinews.org





Polscy specjaliści od poznawania struktury białek

Zapraszamy serdecznie do wysłuchania audycji "Wieczór Odkrywców", w której gośćmi red. Krzysztofa Michalskiego byli polscy naukowcy, zajmujący się badaniem struktury białek - dr Marcin Nowotny, biokrystalograf z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej, który został nagrodzony przez amerykański Instytut Medyczny Howarda Hughesa (otrzymał grant na poznawanie struktury białek, które naprawiają błędy w strukturze DNA) oraz prof. Janusz Bujnicki z IBMiK, który swoją pracę z zakresu bioinformatyki porównał do jednoczesnych działań agenta wywiadu i inżyniera:



Źródło: pl.wikipedia.org