piątek, 2 grudnia 2011

Kolorowe halucynacje na życzenie

Naukowcy z Uniwersytetu w Hull odkryli, że niektórzy ludzie potrafią mieć halucynacje, z kolorami w głównej roli, na życzenie - nawet wtedy, gdy nie są poddani hipnozie. W badaniu wzięli co prawda udział ludzie, którzy są wyjątkowo podatni na hipnozę, ale wykazało ono, że są w stanie widzieć kolory w trakcie patrzenia na czarno-biały wzór zarówno w stanie hipnotycznym, jak i poza nim. 


 Źródło: www.hull.ac.uk

czwartek, 1 grudnia 2011

Humor naukowy

Okazuje się, że nawet na stronach humorystycznych, których głównym składnikiem są memy internetowe, można znaleźć coś naukowego ;)



Drukarka 3-D stworzyła materiał podobny do kości

Grupa badaczy z Uniwersytetu Stanowego w Waszyngtonie użyła drukarki 3-D do stworzenia materiału, który swoją strukturą przypomina kości - będzie on mógł być wykorzystywany do procedur ortopedycznych, dentystycznych i w leczeniu osteoporozy. "Wydrukowana" kość jest wynikiem 4-letniej interdyscyplinarnej pracy chemików, specjalistów z zakresu materiałów, biologów i inżynierów - po połączeniu z prawdziwą kością, działa ona jak swego rodzaju "rusztowanie", na którym nadbudowuje się nowa kość.


Źródło: www.wsu.edu

wtorek, 29 listopada 2011

"Solaris" S. Lema przewidziała... przeszłość!

W klasycznej powieści "Solaris", wydanej w 1961 roku, Stanisław Lem opisał planetę, na której jedyną żyjącą istotą jest cytoplazmatyczny ocean. Książka godna polecenia - autor jak zwykle porusza wiele aspektów, zarówno filozoficznych, psychologicznych, jak i biologicznych. I tu okazało się, że wielki ocean, będący żywym organizmem, prawdopodobnie istniał na Ziemi 3 biliony lat temu, przed podziałem na 3 domeny (nadkrólestwa): bakterie, archeony i jądrowce (do których zaliczają się zarówno rośliny, jak i zwierzęta).


Organizm ten został nazwany LUCA - Last Universal Common Ancestor czyli Ostatni Uniwersalny Wspólny Przodek i z niego wywodzi się wszystko co żywe w dzisiejszym świecie:

poniedziałek, 28 listopada 2011

Uroczyste zakończenie roku Marii Skłodowskiej-Curie

W piątek 25 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się uroczyste zakończenie roku Marii Skłodowskiej Curie - dzięki uprzejmości prowadzącego imprezę Krzysztofa Michalskiego i PAN-u, udało Nam się w nim uczestniczyć.  W uroczystości, którą swoim patronatem objął prezydent Bronisław Komorowski, wzięli udział wnukowie naszej słynnej noblistki - prof. fizyki jądrowej Helene Langevin-Joliot (która w trakcie uroczystości otrzymała medal Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych) oraz prof. biologii Pierre Joliot. Imprezę uświetniły także mowy wygłoszone przez trójkę laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii - prof. Adę T. Yonath, która otrzymała Nobla w 2009 r. za badania nad strukturą i funkcją rybosomów  i przyznała, że Skłodowska była dla niej inspiracją (w trakcie uroczystości otrzymała Medal Marii Skłodowskiej-Curie, przyznany przez Polskie Towarzystwo Chemiczne), prof. Jean-Marie Lehn'a, noblistę z 1987 r. (wybitnego specjalistę w dziedzinie chemii supramolekularnej) oraz laureata Nobla z 1986 r., Yuana Tseh Lee, który nagrodę otrzymał za wkład w badania dynamiki elementarnych procesów chemicznych (przyznał, że do zostania naukowcem skłoniła go biografia Madame Curie, którą przeczytał będąc dzieckiem).

Źródło: dziennik.pl

Nicość nie istnieje


Obejrzyjcie bardzo ciekawy film odpowiadający częściowo na pytanie, czy można mówić o czymś takim jak "pustka" lub "nicość", opierając się na zasadach fizyki kwantowej. Wynika z tego, że "nic" jest wyłącznie pojęciem abstrakcyjnym, niemożliwym do spełnienia w świecie fizycznym.

niedziela, 27 listopada 2011

Nano, czyli niewyobrażalnie mały

Zachęcamy do obejrzenia odcinka "Nauki dla Biznesu", w którym goście red. Krzysztofa Michalskiego - prof. Maciej Bugajski i dr Anna Szerling z Instytutu Technologii Elektronowej -  opowiadali o przyszłości i szansach jakie daje nanofotonika, jak również o Centrum Nanofotoniki, które rozpoczęło swoją działalność w styczniu 2011 r. Projekt ten jest finansowany przez Unię Europejską  w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 i skupia wiodące polskie instytucje z dziedziny nanotechnologii, a także fizyki i elektroniki półprzewodników. 
Program można obejrzeć online na stronie internetowej "TV Biznes":



Źrodło: ite.waw.pl


Polecamy!