czwartek, 29 grudnia 2011

Lasery kaskadowe przyszłością technologii

W Instytucie Technologii Elektronowej w Warszawie, zespołowi prof. Macieja Bugajskiego udało się trzykrotnie zwiększyć moc laserów kaskadowych. Ich idea została opisana już w 1971 roku, a zostały skonstruowane po raz pierwszy w 1994 roku w Laboratorium Bella. Spośród laserów półprzewodnikowych wyróżniają się głównie tym, że emitują fale o ściśle określonej długości. Nowy typ laserów kaskadowych emituje impulsy o mocy kilkudziesięciu miliwatów w temperaturze pokojowej. Czemu jest to ważne?

 Źródło: twojeinnowacje.pl

wtorek, 27 grudnia 2011

Tajemnice polskiej melioracji

Być może was to zdziwi, ale nasz kraj przez wielu ekspertów porównywany jest do Egiptu - tak słabe są nasze zasoby wodne. O tym, jak zachowywać równowagę bilansu wodnego, o historii powstania Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych, jak również o tym, jak sprawić, żeby negatywne skutki powodzi i suszy były mniejsze i czym tak naprawdę jest melioracja, opowiadali goście red. Krzysztofa Michalskiego w audycji "Wieczór odkrywców": prof. Krzysztof Ostrowski, inżynier Andrzej Badowski i dr Leonard Szczygielski.

Audycji możecie posłuchać na stronie radiowej "Jedynki":



Źródło: www.gabin.pl



Przełomowe badania roku 2011 według czasopisma Science

Tegorocznym zwycięzcą w rankingu jednego z najstarszych istniejących czasopism naukowych (zostało założone w 1880 roku przez Thomasa Edisona) zostało badanie dotyczące prewencji zakażenia wirusem HIV. Nie jest to przełom na miarę szczepionki, jednak biorąc pod uwagę fakt, że dotychczasowe próby stworzenia skutecznej szczepionki nie przyniosły rezultatu (nie można wierzyć w dotychczasowe wyniki badań), naukowcy i lekarze postanowili skupić się na innym aspekcie - "prewencji poprzez leczenie" (treatment as prevention). 

Źródło: modernmedicalguide.com