sobota, 17 grudnia 2011

Robotyczne nogi pomocą dla pacjentów po udarze

LOPES (czyli Lower Extremity Powered ExoSkeleton) jest robotem zaprojektowanym po to, by pomóc pacjentom z problemami neurologicznymi (np. po udarze) w trenowania ich umysłu i ciała - dzięki nim mogą ćwiczyć chodzenie. Wykonywane są również pierwsze testy z pacjentami, którzy mieli urazy kręgosłupa. Możliwości robotycznych nóg możecie podziwiać na umieszczonym poniżej filmie:





Źródło: Scientific American

piątek, 16 grudnia 2011

Najmniejsze żaby swiata

Niedawno w Papui - Nowej Gwinei odkryto dwa nowe gatunki żab - każda z nich jest mniejsza od pojedynczego m&m'sa! Nowe gatunki nazwano Paedophryne  dekot (w miejscowym języku Daga "dekot" oznacza mały) i P. verrucosa (po łacinie oznacza to brodawki). Obie żabki mają rozmiary w przedziale 8,5 do 9,3mm.

środa, 14 grudnia 2011

Niektóre pająki mają mózg w ... odnóżach!

Wykazały to badania przeprowadzone przez zespół naukowców ze Smithsonian Tropical Research Institute - chodzi tu o pająki wyjątkowo małych rozmiarów, których mózgi są tak duże w porównaniu do reszty ciała, że znajdują się także w ich odnóżach. 


Źródło: free-nature-photos.org

Im mniej stresu u dzieci, tym mniej alergii

Najnowsze badania naukowców z Instytutu Karolinska w Szwecji pokazują, że u dzieci, w których ślinie stwierdzono niższy poziom kortyzolu (czyli hormonu związanego ze stresem), ryzyko wystąpienia alergii jest o wiele mniejsze, niż u innych dzieci. Wyniki tego badania potwierdzają wcześniejsze odkrycie szwedzkiego zespołu badaczy - udało im się znaleźć powiązanie między rzadszym występowaniem alergii u dzieci w wieku szkolnym a antropozoficznym stylem życia.


 Źródło: www.dzieci.pl


poniedziałek, 12 grudnia 2011

Dokument o Richardzie P. Feynmanie

W serwisie YouTube można obejrzeć film dokumentalny o Richardzie P. Feynmanie, jednym z najwybitniejszych fizyków XX wieku. Była to bardzo ciekawa i barwna postać, a przy okazji mogę polecić również jego zbiory wspomnień (wydane także po polsku): "Pan raczy żartować, panie Feynman!" i "Co ciebie obchodzi, co myślą inni?".

Źródło: blogs.discovery.com

Link do filmu, wyemitowanego przez BBC znajdziecie tutaj.

niedziela, 11 grudnia 2011

10 książek wartych przeczytania według Scientific American

I nie chodzi tu wcale o książki naukowe czy też popularyzujące naukę. Wymienione poniżej 10 pozycji, to książki, które - dzięki naszemu emocjonalnemu zaangażowaniu w losy głównych bohaterów - sprawią, że nasz umysł będzie sprawniejszy... a na dodatek wzmocnią rozwój umiejętności interpersonalnych i społecznych (w rejonach mózgu odpowiedzialnych za emocje i zachowania społeczne powstają nowe połączenia):


 Źródło: www.dziennik.pl


1. J.W. Goethe " Cierpienia młodego Wertera"

2. J. Austen "Duma i uprzedzenie"

3. N. Hawthorne "Szkarłatna litera"

4. G. Flaubert "Madame Bovary"

5. G. Eliot "Miasteczko Middlemarch"