sobota, 29 października 2011

Wilki nie takie sprytne?

Dotychczas uważano, że wilki są bardzo inteligentnymi zwierzętami, głównie dzięki temu, że polując watahą były w stanie stworzyć skuteczną zasadzkę na ofiarę. Pozwalało to przypuszczać, że posiadają one także wysoko rozwinięte zdolności komunikacyjne.

Źródło: animalcorner.co.uk

Niedawno naukowcom z Massachusetts udało się stworzyć wirtualny model watahy, składającej się z 5 wilków, których działanie opierało się jedynie na dwóch prostych zasadach - zbliżyć się na najkrótszą bezpieczną odległość od ofiary i oddalić się od innych wilków będących w tej samej odległości od niej.

Nawigacja samochodowa kolejnej generacji

Niedawno w Monachium przyznano nagrodę w europejskim konkursie nawigacji satelitarnych. Zwycięzcę wyłoniono z ponad 400 projektów, więc konkurencja była duża, natomiast nagrodzony pomysł jest wart wspomnienia, bo wydaje się, że mówi sporo o przyszłości transportu.


Opracowała go firma MVS - California i jak widać polega na trójwymiarowym "head - up display" (dosłownie: wyświetlaczu przed twarzą), który rzuca obraz bezpośrednio na szybę przednią samochodu. Zawarte są w nim takie informacje jak wyznaczona trasa, znaki drogowe, informacje o budynkach przydrożnych (np. hotele, stacje benzynowe) i wiele innych. Pełen opis, filmy i schemat działania urządzenia są zaprezentowane tutaj.
Ogromną zaletą takiej nawigacji jest przezroczystość wyświetlanych elementów i pełna trójwymiarowość, tzn. obiekty są nakładane dokładnie w miejscu, które ma zostać pokazane. Co więcej system ma być na tyle tani, że uda mu się dostać do większości samochodów. Nie mogę się doczekać ;)

piątek, 28 października 2011

Trzy planety i tajemniczy obiekt

Zespół pod przewodnictwem słynnego polskiego astronoma Aleksandra Wolszczana, profesora Astronomii i Astrofizyki na Uniwersytecie Stanowym Pensylwania (który w 1990 r. jako pierwszy astronom odkrył odkrył trzy planety poza Układem Słonecznym, krążące wokół pulsara PSR 1257 + 12), używając Teleskopu Hobby-Eberly, odkrył trzy nowe planety. Każda z nich krąży wokół czerwonego olbrzyma - umierającej gwiazdy, która pochłonie każdą planetę krążącą wokół niej w zbyt bliskiej odległości. Wyniki badania zostaną opublikowane w grudniowym wydaniu "Astrophysical Journal".


Źródło: wiadomości24.pl

czwartek, 27 października 2011

Ostatnie nawiązanie do mroźnego gryzu

Już ostatnie, obiecuję :) Opracowano cały system (poniżej zobaczycie go w akcji), który ma sprawiać, że wrażenia z gry będą jeszcze bardziej realistyczne. Oczywiście do salonu tego się nie wstawi, ale już widać, że może to pięknie służyć jako trening dla żołnierzy:


A niebawem może nie będzie już bitew...

Facebook rekrutuje w Polsce

Polscy informatycy od lat odnoszą sukcesy w konkursach dla najlepszych programistów z całego świata - nie jesteśmy w stanie ich wszystkich tutaj wymienić, ale wspomnieć tu należy chociażby o sukcesach Polaków w ACM-ICPC, czyli Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym (zwycięstwa Uniwersytetu Warszawskiego w finałach konkursu w latach 2003 i 2007 oraz drugie miejsce zespołu z Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2006 r. i piąte miejsce zespołu z Uniwersytetu Wrocławskiego w roku 2005) czy o zwycięstwach w indywidualnym konkursie programistycznym TopCoder Open (m.in. zwycięstwo Tomasza Czajki w 2003, 2004 i 2008 r. czy Eryka Kopczyńskiego w 2005 r.) - w rankingu na stronie TopCoder Uniwersytet Warszawski zajmuje obecnie 3. miejsce (za uczelniami z Japonii i Chin), zaś Polska zajmuje 4. miejsce (za Rosją, Chinami i Japonią).  Zresztą finał pierwszego z wymienionych konkursów, czyli ACM-ICPC (który jest organizowany od 1977 r.), w 2012 r. odbędzie się  w Warszawie. Zapraszamy na stronę internetową zawodów: ACM-ICPC World Finals.
Nie powinien więc zbytnio dziwić fakt, że największe firmy i portale szukają programistów w naszym pięknym kraju. Jedną z takich firm jest Facebook, który w tym tygodniu organizuje rekrutację na trzech polskich uczelniach - AGH, UJ i UW.


środa, 26 października 2011

Doświadczenia na naukowcach - historie niesamowite

Opowiem pokrótce o niesamowitej historii dotyczącej zdobywcy tegorocznej nagrody Nobla z dziedziny medycyny - Ralpha Steinmana, odkrywcy komórek dendrytycznych (przypomnę, że otrzymał nagrodę pośmiertnie, patrz: Zakażenia u muszek owocówek...). Pełny artykuł przeczytacie poniżej:


Źródło: www.cerc.gc.ca

Początek sięga 2007 roku, kiedy to u Steinmana zdiagnozowano raka trzustki. Na dodatek w stadium, gdzie średni czas przeżycia liczony jest w tygodniach. 

Nowe społeczne wymiary dzieciństwa

We wrześniu nakładem Wydawnictwa Akademickiego "Żak" ukazała się książka "Nowe społeczne wymiary dzieciństwa" pod red. naukową dr Beaty Łaciak. Próbę nowego spojrzenia na dzieciństwo pierwszych lat XXI wieku opracowała grupa socjologów, którzy pokazują, w jakie nowe obszary życia wkracza dzisiejsze dziecko, obszary do niedawna zarezerwowane wyłącznie dla dorosłych. Wymienić tu można przede wszystkim nieograniczony dostęp do komercyjnego rynku zakupów i ofert, myślenie według schematu klikania na wirtualnej rzeczywistości, rynkowe trendy zajęć dodatkowych, zainteresowanie seksem. Poruszono także temat dziecka i dzieciństwa, przedstawionego w filmach w kinie polskim (1989-2009) oraz w podręcznikach szkolnych (opis ze strony wydawnictwa).

Polecamy ją serdecznie!

Źródło: www.wydawnictwozak.com.pl

wtorek, 25 października 2011

Krótkie nogi Neandertalczyka miały swoje zalety...

Pokazały to wyniki badania opublikowanego w internetowym wydaniu "American Journal of Physical Anthropology" (w druku ukaże się w listopadzie), a przeprowadzonego przez Ryana Higgins'a i Christophera B. Ruff'a z Johns Hopkins Center of Functional Anatomy and Evolution. Dotąd uważano, że to zimny klimat, w którym żył Neandertalczyk, miał wpływ na to, że jego podudzia były o wiele krótsze niż u człowieka współczesnego, żyjącego bardziej na południu. A jednak wydaje się, że chodziło o coś innego...


Źródło:gazeta.pl; Na zdjęciu słynna Lucy, odnaleziona w Etiopii w 1974 r.

O energii z biomasy słów i dźwięków kilka

Do 2020 r. 15% energii produkowanej w Polsce i w całej Unii Europejskiej musi pochodzić z odnawialnych źródeł energii (a do 2030 r. ma to być aż 20%), a jednym z takich źródeł jest biomasa. A więc czym ona jest?
Według definicji UE biomasą można nazwać całą materię pochodzenia organicznego, roślinnego albo zwierzęcego - zarówno w fazie stałej jak i ciekłej - która podlega biodegradacji i którą można wykorzystać w celu pozyskania energii. Przykładem biomasy jest chociażby drewno, słoma, odpady rolniczo-hodowlane lub pierze indyków i kurczaków.


Źródło: kogeneracja.com.pl

poniedziałek, 24 października 2011

Telefony komórkowe jednak bez wpływu na nowotwory mózgu

Źródło - techdigest.tv

Kilka dni temu w British Medical Journal opublikowano wyniki badań dotyczących wpływu używania telefonów komórkowych na powstawanie nowotworów mózgu. Rozmiar badania jest imponujący - włączono do niego ponad 350 tysięcy osób!!! Przebadano ich w okresie ponad 18 lat w Danii - oczywiście w kraju skandynawskim, który jest znany z dużej karności społeczeństwa i dobrze prowadzonych statystyk społecznych ;) Szczegóły metodologii badania i sama publikacja:
 

niedziela, 23 października 2011

W nawiązaniu do mroźnego gryzu

Pamiętacie tekst o grze Battlefield 3 i nowym silniku graficznym? Jak widać po poniższym telewizyjnym trailerze twórcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich grę trudno odróżnić od rzeczywistości i skomponowali trailer, w którym trudno odróżnić animację od rzeczywistości... Zobaczcie sami:


Moim zdaniem jest to jeden z najlepszych pomysłów marketingowych w historii reklamy.

Ucz się, ucz, bo nauka to do wyższego IQ klucz!

20 października w "Nature" opublikowano wynik badania przeprowadzonego przez zespół badaczy z Wellcome Trust Centre for Neuroimaging na UCL (czyli University College London - na naszym blogu znajdziecie też artykuł o badaniach naukowców z UCL dotyczących wpływu aktywności na Facebook'u na nasz mózg: Im więcej znajomych na Facebook'u, tym większy mózg). Okazało się, że IQ (czyli iloraz inteligencji, standardowa jednostka, której używa się do pomiaru naszej inteligencji) może się znacząco zwiększać, bądź zmniejszać, w trakcie okresu dojrzewania. Wiadomość zaskakująca, tym bardziej, że dotąd uważano, iż rozwój umysłowy przebiega równolegle do zmiany wieku jedynie u dzieci, mniej więcej do 13 r.ż.  - od osiągnięcia tego wieku wzrost poziomu umysłowego staje się coraz wolniejszy i zatrzymuje się ok. 16. r.ż., czyli u osób dorosłych jest on względnie stały.