sobota, 5 listopada 2011

1,900-letnia mumia dziecka i jej tajemnice

Dzięki trójwymiarowej tomografii komputerowej udało się rozwikłać kilka tajemnic, które otaczały 1,900-letnią mumię dziecka. Cała historia zaczęła się w 1989 r., kiedy archeolożka z Uniwersytetu Illinois, Sarah Wissemann, rozpoczęła badania nad "tajemniczą" mumią - zrobione w tamtym czasie zdjęcia rentgenowskie i skany z wykorzystaniem tomografii komputerowej wykazały, że jest to mumia dziecka z 100 r. n.e., pochodzącego z regionu Fayum w Egipcie. Na zdjęciach widać było również wiele zakonserwowanych organów, m.in. mózg, serce i jelita oraz... uszkodzenia czaszki.


Źródło: www.scientificamerican.com

Gumowa pamięć

Chcielibyście mieć komputer, który można zwinąć i schować do torby? Jesteśmy krok bliżej takiego rozwiązania. Naukowcy i inżynierowie z Korei (Korea Advanced Institute of Science and Technology) opracowali pamięć RAM, jeden z ważniejszych podzespołów każdego komputera, która jest całkowicie giętka. Dotąd kilka zespołów opracowało już podobną technologię, ale nie były one w pełni funkcjonalne ze względu na interferencje pomiędzy poszczególnymi komórkami pamięci. Opracowano specjalne silikonowe tranzystory osadzone w giętkim materiale (dotychczas osadzano je w plastiku).



Wyniki badań zostały opublikowane w Nano Letters ACS Journal. Więcej informacji:

Zwijany (lub "wirtualny") ekran, klawiatura, teraz pamięć... Już niewiele podzespołów zostało do stworzenia giętkiego komputera :)


piątek, 4 listopada 2011

Nagrody Naukowe FNP przyznane!

Na pewno wszyscy interesujący się polską nauką już o tym wiedzą, ale nie moglibyśmy sobie darować, gdybyśmy o tym nie napisali...

Po raz 20. Rada Fundacji na rzecz Nauki Polskiej wyłoniła laureatów Nagrody FNP, która cieszy się opinią jednej z najważniejszych i najpoważniejszych nagród, honorujących dokonania polskich naukowców. Nagrody, których wysokość wynosi 200 tys. zł., wręczane są w czterech obszarach:

1. Nauk społecznych i humanistycznych - w tym roku laureatem został prof. dr hab. Tomasz Giaro,  za interdyscyplinarną analizę kategorii prawdy w doktrynach prawa od antyku do współczesności, otwierającą nowe perspektywy rozumienia prawa jako jednego z fundamentów cywilizacji europejskiej.

2. Nauk o życiu i o Ziemi - laureatem został prof. dr hab. Jan Potempa, za scharakteryzowanie nowej rodziny proteinaz bakteryjnych oraz wykazanie ich roli w rozwoju chorób przyzębia.

3. Nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich - w tym obszarze uhonorowany został  prof. dr hab. Maciej Lewenstein, za dokonania w obszarze optyki kwantowej i fizyki ultrazimnych gazów.

4. Nauk chemicznych i o materiałach - laureatką została  prof. dr hab. Elżbieta Frąckowiak, za badania nad nowymi materiałami i kompozytami węglowymi i ich wykorzystanie do elektrochemicznego magazynowania i konwersji energii

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 7 grudnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie.


Źródło: Informacja prasowa FNP


czwartek, 3 listopada 2011

Matematyka w walce z przestępczością

Przestępczość jest problemem. Policja nie zawsze jest w stanie odnaleźć sprawców kradzieży, zabójstwa itd., szczególnie gdy do takich zdarzeń dochodzi w dzielnicach o szemranej opinii i tych związanych z gangami. Naukowcy z Univeristy of California, Los Angeles (słynny UCLA) opracowali algorytm, który na podstawie sieci znanych powiązań pomiędzy gangami z Hollenbeck, jednej z dzielnic L.A., potrafi przewidzieć z którego gangu pochodzi sprawca danego przestępstwa.


środa, 2 listopada 2011

Elektrownia atomowa a mutanty czyli koniec żartów

Stało się. Rybacy niedaleko elektrowni atomowej w Argentynie złowili niedawno rybę z trojgiem oczu. Koniec żartów o ludziach z ogonami, zwierzętach z dodatkowymi kończynami itd. - jednak może się to zdarzyć. Oczywiście nie chodzi o samą bliskość elektrowni, ale o odpady przez nią wytwarzane i nieodpowiednio utylizowane... Jedni uznają to za argument przeciw budowie elektrowni atomowych, inni stwierdzą że to odosobniony przypadek i biorąc pod uwagę długi czas wykorzystywania tego źródła energii nie powinno to wpływać na cokolwiek... Głosu w tej dyskusji nie zabieramy, ale przytaczamy ciekawostkę ;)



Źródło: Inhabitat

Globalne ocieplenie ma wpływ na większe rozmiary ptaków

Pokazały to badania przeprowadzone w centralnej Kalifornii przez naukowców z San Francisco State University. Było to dla nich duże zaskoczenie, ponieważ dotąd uważano, że w związku ze zmianą klimatu na coraz cieplejszy, zwierzęta będą robić się coraz mniejsze. Opinia ta była związana z tzw. Regułą Bergmann'a, która głosi, że zwierzęta stałocieplne osiągają tym większe rozmiary ciała, im chłodniejszy jest klimat, w którym żyją (np. na większych wysokościach) - większa masa pozwala im na zachowanie ciepła. A więc logika podpowiada, że im jest cieplej, tym będą mniejsze. Dlaczego więc wyniki badań przeprowadzonych w Ameryce wykazały, że jest inaczej?


Źródło: www.petcaregt.com

wtorek, 1 listopada 2011

Czym są marzenia senne?

Naukowcy z Instytutów Maxa Planck'a w Monachium i w Lipsku oraz ze szpitala Charité w Berlinie wykorzystali umiejętność świadomego snu (lucid dreaming) do zbadania, jak zachowuje się nasz mózg w trakcie marzeń sennych. W trakcie świadomego snu śniący zdają sobie sprawę z tego, że śnią i  jednocześnie mogą swój sen kontrolować - to dało badaczom ogromną szansę do zbadania czegoś tak tajemniczego i nieuchwytnego jak marzenie senne, gdyż dotąd mogli jedynie śledzić precyzyjne umiejscowienie aktywności mózgu podczas snu, ale nie potrafili przeanalizować związku tej aktywności z treścią snu.
Uczestnicy badania (posiadający umiejętność świadomego śnienia) zostali umiejscowieni w funkcjonalnym rezonansie magnetycznym i poproszono ich by przez 10 sekund na przemian śnili, że zaciskają najpierw prawą, a potem lewą pięść - sam moment wystąpienia snu mieli zasygnalizować badaczom za pomocą ruchów gałek ocznych.

Mikrobiologiczna kryptografia

Dzisiejsze czasy wymagają coraz bardziej skomplikowanych metod szyfrowania wiadomości i chronienia specjalnych danych. Naukowcy z Tufts University opracowali dość nietypowy kod z użyciem... zmodyfikowanych bakterii E. coli. Otóż wbudowano im w kod genetyczny geny dla białek fluorescencyjnych ("świecących") i stworzono w ten sposób siedem szczepów - każdy z nich świecący w innym kolorze.


Powyższą płytkę można odczytać tylko za pomocą odpowiedniego klucza, ale to nie wszystkie zabezpieczenia. Takie bakterie mogą być przesyłane na kartce z nitrocelulozy, co sprawia, że  cała wiadomość jest biała i trzeba użyć specjalnych odczynników, żeby wywołać świecenie. Czyli nie dość, że osoba przechwytująca wiadomość musi wiedzieć, że to nie jest po prostu niezapisana kartka, ale także musi wiedzieć dokładnie jakich odczynników użyć i światłem o jakiej długości wzbudzić fluorescencję.
Powyższy szyfr raczej nie będzie używany do przesyłania zakodowanych wiadomości na papierze, jest wiele prostszych metod, ale można sobie wyobrazić inne zastosowania, jak na przykład chronienie banknotów przed podrobieniem.