wtorek, 1 listopada 2011

Czym są marzenia senne?

Naukowcy z Instytutów Maxa Planck'a w Monachium i w Lipsku oraz ze szpitala Charité w Berlinie wykorzystali umiejętność świadomego snu (lucid dreaming) do zbadania, jak zachowuje się nasz mózg w trakcie marzeń sennych. W trakcie świadomego snu śniący zdają sobie sprawę z tego, że śnią i  jednocześnie mogą swój sen kontrolować - to dało badaczom ogromną szansę do zbadania czegoś tak tajemniczego i nieuchwytnego jak marzenie senne, gdyż dotąd mogli jedynie śledzić precyzyjne umiejscowienie aktywności mózgu podczas snu, ale nie potrafili przeanalizować związku tej aktywności z treścią snu.
Uczestnicy badania (posiadający umiejętność świadomego śnienia) zostali umiejscowieni w funkcjonalnym rezonansie magnetycznym i poproszono ich by przez 10 sekund na przemian śnili, że zaciskają najpierw prawą, a potem lewą pięść - sam moment wystąpienia snu mieli zasygnalizować badaczom za pomocą ruchów gałek ocznych.

To umożliwiło naukowcom wyznaczenie początku fazy REM, w trakcie której pojawiają się marzenia senne (pokazały to EEG uczestników badania) i odnotowanie momentu, w którym rozpoczął się świadomy sen. Zauważyli, że region kory czuciowo-ruchowej, który aktywuje się w trakcie wykonywania ruchu, uaktywnia się także podczas śnienia o tym ruchu - kiedy uczestnicy badania tylko wyobrażali sobie, że wykonują konkretny ruch (będąc już w pełni obudzonymi), to wspomniany powyżej obszar mózgu był aktywowany w ten sam sposób.


Źródło: www.sciencedaily.com Na zdjęciu widać, jak aktywowana jest kora ruchowa w trakcie bycia przebudzonym (po lewej stronie) i w trakcie snu (po prawej stronie). Kolor niebieski odpowiada ruchom prawej dłoni, a kolor czerwony odpowiada ruchom lewej dłoni.

Poza rezonansem badacze wykorzystali również spektroskopię bliskiej podczerwieni (NIRS, która pozwala na analizę zarówno struktury cząsteczek, jak i ich oddziaływania z otoczeniem), dzięki czemu odnotowali wzmożoną aktywność obszaru mózgu odgrywającego ważną rolę w planowaniu ruchów. Wyniki badania zostały opublikowane 27 października w "Current Biology".

Nigdy nie spodziewałam się, że lucid dreaming odegra ważną rolę w badaniach naukowych...

Źródło: Science Daily



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz