sobota, 14 stycznia 2012

Bakterie w jelicie a zawał serca

Odnośnie nauki, tak jak i każdego innego aspektu naszego życia, możemy mówić o modnych tematach. Obecnie jedną z takich "mód" jest mikrobiota, czyli flora bakteryjna jelitowa, i jej wpływ na przeróżne choroby. Naukowcy z Medical College of Wisconsin postanowili sprawdzić, czy modyfikacja flory bakteryjnej ma wpływ na... zawał serca. Doprawdy nie wiem, w jaki sposób wpadli na taki pomysł, jednak sceptycyzm nie jest tutaj na miejscu.

Źródło: heartpoint.com

Badanie zostało przeprowadzone na trzech grupach szczurów (zwierzęta te zostały wybrane ze względu na duże podobieństwa do człowieka, jeśli idzie o anatomię serca i patofizjologię zawału).

piątek, 13 stycznia 2012

Nie warto pisać o najmniejszych żabkach (zdjęcie tygodnia)

A dlaczego? Niedawno pisaliśmy o najmniejszej żabce świata, odkrytej na Papui - Nowej Gwinei (artykuł znajdziecie tutaj), jednak ta informacja jest już nieaktualna. Kolejny rekord należy do przedstawiciela gatunku Paedophryne amauensis, mającego 7,7 milimetra długości (dla porównania poprzedni rekordzista miał 8,6 milimetra), także zamieszkującego lasy Nowej Gwinei. Co więcej, jest to też najmniejszy znany kręgowiec - drugie miejsce zajmuje ryba (czy raczej rybka) z gatunku Paedocypris progenetica, mierząca 7,9 milimetra.


Więcej informacji znajdziecie na stronie National Geographic (która jest także źródłem zdjęcia), gdzie można przeczytać, jak się szuka tak małych stworzeń. Z ciekawostek warto tylko przytoczyć, że powyższa żabka potrafi skoczyć na odległość 30 długości swojego ciała - to tak jakby człowiek był w stanie skoczyć na odległość większą niż 50 metrów!

środa, 11 stycznia 2012

Podwodna maskarada

Godehard Kopp z Uniwersytetu Göttingen w Niemczech, w trakcie nurkowania w morzu w okolicy prowincji Sulawesi Południowe w Indonezji, dostrzegł niezwykłe zjawisko - wśród ramion Thaumoctopus mimicus, ośmiornicy, która została opisana kilka lat temu i znana jest z upodabniania się wyglądem do podwodnych drapieżników (takich jak skrzydlica, wąż morski czy jadowite płaszczki), zauważył małą rybę z rodziny okoniokształnych (jawfish)... która naśladowała ją swoim wyglądem!


Źródło:www.nationalgeographic.com

Sztuczna nić o wytrzymałości pajęczyny

Wiadomo od dawna, że nić pajęcza ma niezwykłe właściwości - jej wytrzymałość jest dwa razy większa od nici stali o porównywalnym przekroju. Nic dziwnego, że naukowcy próbują stworzyć materiał o podobnych cechach. Ostatnio udało się to zespołowi profesora Malcolma Frasera Jr z Uniwersytetu Notre Dame.

Źródło: sciencedaily.com