środa, 28 marca 2012

Czy do życia potrzebne jest bijące serce?

Poniżej prezentujemy film o nowoczesnym typie sztucznego serca. Dotychczasowe technologie pozwalały jedynie na "podtrzymanie" życia do czasu uzyskania serca od dawcy i przeprowadzenia operacji przeszczepienia. Konstrukcja opierała się na naśladowaniu pracy ludzkiego serca - działały na zasadzie pompy (a nie pracy ciągłej), miały ruchome zastawki itp. Niestety, w związku z obecnością dużej liczby elementów ruchomych, cechowały się one niską wytrzymałością. Co prawda najdłuższy odnotowany czas przeżycia to prawie 2 lata, jednakże jest to raczej wyjątek.

Źródło: scienceahead.com

Nowy typ, będący połączeniem dwóch zmodyfikowanych serc typu Heartmate II, działa na zupełnie odmiennej zasadzie - nie jest to pompa, a raczej turbina. Dzięki temu przepływ krwi jest ciągły, nie ma elementów ruchomych, w związku z czym wytrzymałość materiałowa jest większa. Zadziwiającym efektem ubocznym takiej konstrukcji jest...

wtorek, 27 marca 2012

Dlaczego zaczęliśmy się poruszać w pozycji pionowej?

Odpowiedź na to pytanie znalazła międzynarodowa grupa naukowców ze St. Zjednoczonych, Anglii, Japonii i Portugalii  - doszli do wniosku, że sposób w jaki się poruszamy, miał swoje początki miliony lat temu i był sposobem na przystosowanie się do sytuacji, w której trzeba było przetransportować w jakiś sposób rzadkie i cenne dobra.


Źródło: ulubiency.wp.pl

Będzie nas coraz mniej...

W Polsce ubywa mężczyzn, a rośnie liczba kobiet, jest coraz więcej osób z wyższym wykształceniem i... spada dzietność, a więc będzie nas coraz mniej (za pół wieku liczba mieszkańców Polski spadnie do 32,6 mln). To niektóre z danych z ostatniego spisu powszechnego, o których dyskutowano na zakończonym niedawno II Kongresie Demograficznym. Jak co tydzień zapraszamy Was do wysłuchania audycji popularyzującej naukę, "Wieczór Odkrywców", w której odbyła się dyskusja na temat czekających nasz kraj problemów demograficznych - tym razem gośćmi redaktora Krzysztofa Michalskiego byli prof. Zbigniew Strzelecki - przewodniczący Rządowej Rady Ludnościowej oraz prof. Irena Kotowska - przewodnicząca Komitetu Nauk Demograficznych PAN.



Źródło:kobieta.wp.pl