wtorek, 25 października 2011

Krótkie nogi Neandertalczyka miały swoje zalety...

Pokazały to wyniki badania opublikowanego w internetowym wydaniu "American Journal of Physical Anthropology" (w druku ukaże się w listopadzie), a przeprowadzonego przez Ryana Higgins'a i Christophera B. Ruff'a z Johns Hopkins Center of Functional Anatomy and Evolution. Dotąd uważano, że to zimny klimat, w którym żył Neandertalczyk, miał wpływ na to, że jego podudzia były o wiele krótsze niż u człowieka współczesnego, żyjącego bardziej na południu. A jednak wydaje się, że chodziło o coś innego...


Źródło:gazeta.pl; Na zdjęciu słynna Lucy, odnaleziona w Etiopii w 1974 r.


Okazało się, że krótsze podudzia umożliwiały Neandertalczykom (którzy żyli od 200 do 40 tysięcy lat temu w Azji Zachodniej i Europie) lepsze przemieszczanie się po górzystym terenie, w którym żyli. W dotychczasowych badaniach skupiano się na bardziej płaskich terenach i doprowadziło to do konkluzji, że wydajność ich ruchów była o wiele mniejsza - musieli wykonać więcej kroków, żeby dotrzeć do celu. Badacze postanowili jednak użyć modelu matematycznego łączącego proporcje kończyn z kątem nachylenia wzgórz i obliczyli, że Neandertalczyk na pochyłym terenie mógł osiągnąć przewagę nad człowiekiem współczesnym - krótsze golenie pozwalały mu na lepszą adaptację do górzystych terenów.
Naukowcy postanowili także przebadać kilka rodzajów krętorogich (do których należą m.in. gazele, antylopy, kozy i owce) - zwierzęta te żyją w środowiskach ciepłych i zimnych i to zarówno na terenie płaskim, jak i górzystym. Okazało się, że charakterystyka kończyn pasuje do opracowanego przez nich wzorca:  te zwierzęta, które żyły na terenach górzystych miały krótsze kości podudzia niż ich krewniacy żyjący na terenie płaskim, nawet jeśli żyły w takim samym klimacie.

Tutaj znajdziecie link do artykułu, opublikowanego na stronie internetowej Johns Hopkins Medicine:

Solving the mysteries of short-legged Neandertals

Ciekawe, czego jeszcze dowiemy się o naszych przodkach...



Źródło: Science Daily

2 komentarze:

  1. moze ktos wie czy neandertalczyk krzyzowal sie z homo sapiens? i jezeli tak to ktore cechy sa recesywne a ktore dominujace

    OdpowiedzUsuń
  2. Odnośnie krzyżowania się: nie jest to ustalone jednoznacznie, środowisko naukowe jest podzielone... Najświeższe badania wskazują, że w naszym DNA są elementy pochodzące od neandertalczyków. Odnośnie drugiej części: nie da się odpowiedzieć na to pytanie, tylko nieliczne cechy można opisać jako dominujące lub recesywne, gdyż dotyczy to dziedziczenia monogenowego. Większość naszych cech (np. kształt głowy, wzrost, budowa kręgosłupa) dziedziczy się wielogenowo - schemat dziedziczenia jest tu znacznie bardziej skomplikowany. Ponadto nie można zapominać o ewolucji i czynnikach środowiskowych, które są w stanie przezwyciężyć siłę genów ;)

    OdpowiedzUsuń