czwartek, 20 października 2011

Im więcej znajomych na Facebook'u, tym większy mózg?

Pytanie o wpływ naszej aktywności na tym najpopularniejszym serwisie społecznościowym na nasz mózg, zadali sobie naukowcy z University College London... i udało im się znaleźć bezpośredni związek między liczbą znajomych, którą posiadamy na Facebook'u a rozmiarem pewnych obszarów naszego mózgu. Wyniki tego badania zostały opublikowane w "Proceedings of the Royal Society B".


Źródło: pcmag.com


Badacze używając rezonansu magnetycznego przebadali dwie grupy studentów z UCL - najpierw 125., a później 40. osobową. Wszyscy oni mieli od 300 do nawet 1,000 znajomych i byli aktywnymi użytkownikami Facebook'a. Okazało się, że liczba ich "przyjaciół" była związana z czterema obszarami mózgu, które odgrywają dużą rolę w procesach pamięciowych, reakcjach emocjonalnych i w procesach interakcji społecznych - substancją szarą w ciele migdałowatym (substancja szara to składający się z ciał neuronów jeden z dwóch składników ośrodkowego układu nerwowego; ciało migdałowate jest odpowiedzialne za reakcje emocjonalne i utrwalanie nabytych informacji), w prawej części bruzdy skroniowej górnej (odgrywa rolę w postrzeganiu), w lewej części zakrętu skroniowego środkowego (określanie odległości, rozpoznawanie twarzy; badania metodami neuroobrazowania pokazują związek tego zakrętu i bruzdy skroniowej górnej z różnymi funkcjami werbalnymi, leksykalnymi, ale także słuchowymi niewerbalnymi i wzrokowymi) oraz prawej części kory śródwęchowej (procesy pamięciowe, przetwarzanie węchowe). Co ciekawe, wielkość substancji szarej w ciele migdałowatym została powiązana także z ilością znajomych w realu, natomiast rozmiar pozostałych trzech obszarów wydaje się mieć związek tylko z naszą aktywnością na Facebook'u.

Naukowcy z UCL nie byli jednak w stanie określić, czy fakt, że mamy dużo znajomych na Facebook'u sprawia, że te obszary mózgu są większe, czy też po prostu pewni ludzie mają predyspozycje do tego, żeby mieć więcej znajomych. Samo badanie rodzi jednak wiele kolejnych pytań o to, w jaki sposób Internet - a zwłaszcza portale społecznościowe - wpływa na nasz mózg.

Link do pełnego tekstu artykułu w "Proceedings of the Royal Society B": 
Nie radzimy jednak, aby w zastraszającym tempie zwiększyć swoją liczbę znajomych na Facebook'u - na pewno nie staniemy się od tego nagle mądrzejsi.


Źródło: Science Daily

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz