Tegorocznym zwycięzcą w rankingu jednego z najstarszych istniejących czasopism naukowych (zostało założone w 1880 roku przez Thomasa Edisona) zostało badanie dotyczące prewencji zakażenia wirusem HIV. Nie jest to przełom na miarę szczepionki, jednak biorąc pod uwagę fakt, że dotychczasowe próby stworzenia skutecznej szczepionki nie przyniosły rezultatu (nie można wierzyć w dotychczasowe wyniki badań), naukowcy i lekarze postanowili skupić się na innym aspekcie - "prewencji poprzez leczenie" (treatment as prevention).
Źródło: modernmedicalguide.com
Badano dwie grupy par, w których jedna z osób była zakażona wirusem HIV. W jednej grupie osoba zakażona zaczynała od razu po stwierdzeniu obecności wirusa we krwi przyjmować terapię trójlekową. Z kolei w drugiej grupie osoby zakażone zaczynały brać leki dopiero w momencie, gdy liczba limfocytów T (wyznacznik agresywności wirusa) spadała poniżej 250 na milimetr sześcienny. Badanie miało się zakończyć w 2015 roku, jednak ze względu na fenomenalne wyniki badania zdecydowano się opublikować je wcześniej. Z 28 nowych infekcji wirusem HIV u partnerów seksualnych osób zakażonych, tylko jedna pochodziła z grupy przyjmującej leki od początku. Przede wszystkim jest to przełom w myśleniu - póki co nie jesteśmy w stanie stworzyć szczepionki, która pozwoli zapanować nad infekcją HIV w skali globalnej, ale już wiemy, że można zapanować nad nią w skali lokalnej i istotnie ograniczyć jej rozprzestrzenianie - poprzez prewencyjne leczenie.
O badaniu można przeczytać więcej na Science Daily i na stronie National Institute of Allergy and Infectious Diseases.
Pozostałe badania, które były brane pod uwagę jako przełomowe to:
a) badania nad pochodzeniem meteorytów, które uderzyły w Ziemię, co było możliwe dzięki japońskiemu satelicie Hayabusa;
b) badania nad ludzkim DNA, dowodzące krzyżowania się w dalekiej przeszłości m.in. z neandertalczykami;
c) opis struktury białkowej (fotosystem II), będącej odpowiedzialną za fotosyntezę;
d) odkrycie chmur gazowych, będących bezpośrednimi pozostałościami z Wielkiego Wybuchu;
e) dokładne opisanie mikrobiomu ludzkiego, czyli jakie bakterie znajduję się w naszym organizmie;
f) badania nad szczepionką przeciw malarii o nazwie RTS.S;
g) odkrycie planet, które zrewolucjonizowały pogląd na temat osadzania się na orbitach;
h) stworzenie sztucznych zeolitów (porowatych struktur, naturalnie występujących jako minerały) z możliwością ustalenia różnych średnic oczek ich siatki, która jest wykorzystywana jako "sito molekularne";
i) opisanie procesu "starzenia się" (senescence) komórek, co prowadzi do starzenia się całego organizmu.
Lista jest dostępna na stronie Science, jednak artykuły są dostępne tylko za opłatą.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz