czwartek, 29 grudnia 2011

Lasery kaskadowe przyszłością technologii

W Instytucie Technologii Elektronowej w Warszawie, zespołowi prof. Macieja Bugajskiego udało się trzykrotnie zwiększyć moc laserów kaskadowych. Ich idea została opisana już w 1971 roku, a zostały skonstruowane po raz pierwszy w 1994 roku w Laboratorium Bella. Spośród laserów półprzewodnikowych wyróżniają się głównie tym, że emitują fale o ściśle określonej długości. Nowy typ laserów kaskadowych emituje impulsy o mocy kilkudziesięciu miliwatów w temperaturze pokojowej. Czemu jest to ważne?

 Źródło: twojeinnowacje.pl

Takie lasery, które emitują ściśle określoną falę (a nie tak jak dotychczas pewne szersze lub węższe spektrum), mogą znaleźć zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach. Pierwszym, które przychodzi na myśl są bardzo czułe detektory przenośne do wykrywania śladowych ilości substancji chemicznych, np. metanu w kopalniach (co zmniejszyłoby ryzyko wybuchu w kopalni ze względu na wczesny alarm). To samo zastosowanie ma sens w medycynie - analiza wydychanego powietrza mogłaby przyczynić się do diagnostyki wielu chorób.
Osobnym zastosowaniem, budzącym duże nadzieje, jest zastąpienie ultrasonografii jako podstawowego badania obrazowego. Użycie laserów kaskadowych emitujących bezpieczne światło podczerwone pozwoliłoby na obrazowanie ze znacznie lepszą rozdzielczością.
Więcej informacji o działaniu laserów kaskadowych można znaleźć na stronie serwisu Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej, a także na stronie Zakładu Fotoniki ITE (tam też można poczytać o innych osiągnięciach i projektach badawczych).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz