poniedziałek, 28 listopada 2011

Uroczyste zakończenie roku Marii Skłodowskiej-Curie

W piątek 25 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się uroczyste zakończenie roku Marii Skłodowskiej Curie - dzięki uprzejmości prowadzącego imprezę Krzysztofa Michalskiego i PAN-u, udało Nam się w nim uczestniczyć.  W uroczystości, którą swoim patronatem objął prezydent Bronisław Komorowski, wzięli udział wnukowie naszej słynnej noblistki - prof. fizyki jądrowej Helene Langevin-Joliot (która w trakcie uroczystości otrzymała medal Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych) oraz prof. biologii Pierre Joliot. Imprezę uświetniły także mowy wygłoszone przez trójkę laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii - prof. Adę T. Yonath, która otrzymała Nobla w 2009 r. za badania nad strukturą i funkcją rybosomów  i przyznała, że Skłodowska była dla niej inspiracją (w trakcie uroczystości otrzymała Medal Marii Skłodowskiej-Curie, przyznany przez Polskie Towarzystwo Chemiczne), prof. Jean-Marie Lehn'a, noblistę z 1987 r. (wybitnego specjalistę w dziedzinie chemii supramolekularnej) oraz laureata Nobla z 1986 r., Yuana Tseh Lee, który nagrodę otrzymał za wkład w badania dynamiki elementarnych procesów chemicznych (przyznał, że do zostania naukowcem skłoniła go biografia Madame Curie, którą przeczytał będąc dzieckiem).

Źródło: dziennik.pl

Oczywiście gości ze świata naukowego (i świata polityki) było znacznie więcej, a byli to, m.in. prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber, wiceprezes francuskiej Academie des Sciences Philippe Taquet, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Zbigniew Marciniak oraz przedstawiciele prezydentów Polski i Francji. Przed uroczystością i w trakcie przerw można było podziwiać film o uczonej, którego twórcą jest Tomasz Bagiński, a który można obejrzeć tutaj. Pokazano także kilkunastominutowe skróty dwóch filmów - "Śladami Marii Skłodowskiej-Curie" i "Marie Curie-la chimie de l'imponderable" (cieszymy się, że w przypadku tego drugiego filmu, był to tylko skrót).

Zaprezentowano również 20 zł banknot z Marią Skłodowska-Curie i należy tu wspomnieć, że  jest ona jedyną kobietą, której wizerunek widnieje na współczesnym polskim banknocie (noblistka pojawiła się na banknotach już drugi raz - poprzedni banknot o nominale 20,000 zł został wycofany z obiegu w związku z denominacją). Na odwrotnej stronie banknotu umieszczono cytat z wypowiedzi uczonej o radzie - „Rad wykryłam, lecz nie stworzyłam, więc nie należy do mnie, a jest własnością całej ludzkości".


 Źródło: www.ekonomia24.pl

W trakcie imprezy swoją premierę miało także wprowadzenie do emisji znaczków ze Skłodowską-Curie. Jest to wspólne przedsięwzięcie Poczty Polskiej i Poczty Szwedzkiej - na pierwszym z nich widać Marię Skłodowską-Curie spoglądającą na szklane kolby w laboratorium chemicznym, zaś drugi znaczek przedstawia awers medalu noblowskiego z wizerunkiem twórcy nagrody, Alfreda Nobla.

Cieszymy się, że mogliśmy tam być i oby więcej takich miłych doświadczeń...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz