czwartek, 26 stycznia 2012

Magnetyczne mydło - wiele potencjalnych zastosowań

Jak działa mydło? W skrócie rzecz ujmując, mydło to nic innego jak cząsteczka, która ma jeden koniec hydrofobowy (czyli taki, który "nie lubi" wody; jest to także koniec lipofilowy, czyli "lubiący" tłuszcze), a drugi hydrofilowy ("lubiący" wodę). Taka struktura pozwala zebrać np. olej z powierzchni brudnego naczynia. Jak? Po połączeniu mydła z olejem tworzą się mikrokuleczki (tzw. micele), w których wnętrzu jest tłuszcz, a na powierzchni układają się końcówki, które "lubią", czyli rozpuszczają się w wodzie - w ten sposób po spłukaniu naczynie jest czyste.

Źródło: njit.edu

Wyobraźmy sobie teraz problem większy niż tłuszcz na talerzu - plama ropy na powierzchni morza. Trzeba pamiętać, że mydło nie jest substancją obojętną - rozpuszczony roztwór jest zasadowy i szkodliwy dla środowiska. Jeśli wylalibyśmy odpowiednią liczbę mydła na plamę ropy, to problemu pozbędziemy się tylko częściowo, bo po pierwsze ropa tylko się rozdrobni, ale nadal pozostanie na miejscu, a po drugie w środowisku znajdzie się duża ilość substancji szkodliwej. Jak pozbyć się tych dwóch problemów?
Dzięki współpracy naukowców z Uniwersytetu w Bristolu i Instytutu Laue-Langevin powstało pierwsze na świecie mydło o właściwościach magnetycznych - udało się to dzięki wzbogaceniu cząsteczki mydła atomami żelaza. Dzięki temu można zebrać substancję oleistą wymieszaną z naszym mydłem za pomocą magnesu, jak widać to na poniższym zdjęciu (po prawej stronie):


Źródło: mirror.co.uk

Takie rozwiązanie nie tylko znajdzie zastosowanie w przypadku katastrof ekologicznych. Można sobie wyobrazić stosowanie ich w oczyszczalniach ścieków, w środkach czyszczących (szczególnie w skali przemysłowej)... Ponadto mydła są używane w wielu procesach przemysłowych, jednak sterowanie ich właściwościami (co daje możliwość uzyskania takiego, a nie innego rezultatu, a więc jest koniecznym etapem produkcji wielu rzeczy) za pomocą dostępnych metod (zmian temperatury, ciśnienia, pH) nie dość, że było drogie, to na dodatek znacznie komplikuje proces produkcji. Gdy mydło będzie mogło zostać uruchomione i zatrzymane za pomocą magnesu, wiele procesów przemysłowych będzie przebiegało taniej, szybciej i bezpieczniej dla środowiska.
Więcej informacji o samym mechanizmie działania mydła magnetycznego i jak udało się udowodnić jego właściwości znajdziecie na stronie Science Daily.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz