czwartek, 5 stycznia 2012

Czemu moskity gryzą jedynie wybrańców?

Pewnie każdy z nas tego doświadczył w swoim życiu: wyjazd w miejsce pełne komarów, następnego dnia nie wszyscy są równo pogryzieni. Czemu tak jest? Holenderscy naukowcy z Uniwersytetu Wageningen przeprowadzili badanie, próbujące odpowiedzieć na powyższe pytanie, ale dotyczące moskitów. Otóż okazuje się, że preferencje gryzienia moskitów związane są bezpośrednio z bakteriami przebywającymi na naszej skórze.

Źródło: en.wikipedia.org

Decydującym czynnikiem jest różnorodność flory bakteryjnej skóry - im większa, tym mniej moskity zainteresowane są gryzieniem. Z drugiej strony ogólna liczba bakterii nie wpływa na preferencje moskitów. Przyczyny tego mogą być różne: po pierwsze większe zróżnicowanie gatunków bakterii na skórze zmienia zapach potu na mniej atrakcyjny dla moskitów, po drugie w większej liczbie gatunków bakterii mogą być ukryte takie, które specyficznie odstraszają moskity za pomocą wydzielanych substancji.
Jakie ma to znaczenie? Moskity odpowiedzialne są za przenoszenie malarii, która w skali światowej jest jednym z największych problemów medycznych (także gdy analizowana jest umieralność). Gdy zrozumiemy, co dokładnie odstrasza moskity, doprowadzimy do znacznego utrudnienia przenoszenia choroby.
Więcej informacji znajdziecie na stronie Science Daily i oczywiście w artykule opublikowanym w czasopiśmie PLoS ONE.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz