niedziela, 11 marca 2012

Przełomy w robotyce

Poniżej prezentujemy bardzo interesujący wykład, wygłoszony w ramach TED - platformy innowacji - dotyczący projektowania małych, latających robotów i ich potencjalnych zastosowań. Wykładowcą jest profesor Vijay Kumar z Uniwersytetu Pensylwanii i prezentuje on latającego robota wielkości dłoni, posiadającego cztery wirniki, będącego niesamowicie sprawnym i precyzyjnym. Jednak najważniejsze są dwie jego cechy:
- jest on całkowicie niezależny, tzn. nie wymaga osoby obsługującej, a jedynie odpowiednich algorytmów i oprogramowania;
- potrafi współpracować z podobnymi jednostkami (największe wrażenie robi ciągły lot w ramach kształtu cyfry 8).

Źródło: me.upenn.edu

Ponadto opisana jest dość prostym językiem zasada poruszania się tak skonstruowanego pojazdu, jego możliwości oraz koncepcja algorytmów, które pozwalają mu na wybór trasy, pokonywanie przeszkód i współpracę.




Warto zwrócić szczególną uwagę na część dotyczącą rozpoznawania i poruszania się w obcym terenie (co ciekawe robot został zmodyfikowany poprzez dodanie przystawki Microsoft Kinect, co pozwala mu przekładać to, co widzi, na język komputerowy; jak widać zastosowanie do gier jest chyba najmniej ciekawe i perspektywiczne) - nie orientuje się za pomocą systemu GPS ani nie musi znać charakterystyki miejsca, w którym się znajdzie. Jest on w stanie poruszać się dokładnie na tej samej zasadzie, co ludzie - analizuje bodźce wzrokowe, dzięki czemu potrafi wyznaczyć swoją trasę, zebrać informacje itp. Z filozoficznego punktu widzenia jest to, wydaje się, przełom - sztuczny twór analizuje rzeczywistość na tej samej zasadzie co człowiek.

Źródło: ted.com.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz