środa, 9 listopada 2011

Grejpfrut i leki - to możliwe!

Dotąd osoby, które przyjmowały pewne typy leków (np. leki nasercowe, bądź leki na nadciśnienie) musiały pogodzić się z tym, że w ich diecie nie ma miejsca na grejpfruty (i sok grejpfrutowy). Owoce te zawierają bowiem furanokumaryny - są to organiczne związki chemiczne, które niebezpiecznie zwiększają wchłanianie wymienionych medykamentów. Ale teraz znowu mogą sobie pozwolić na włączenie tych owoców do swojego pożywienia... dlaczego?



Jak furanokumaryny prowadzą do zwiększenia stężenia licznych leków we krwi? Blokują one układ enzymatyczny CYP450 (cytochrom P450), znajdujący się w komórkach nabłonka jelit. W tymże układzie dezaktywowane są też liczne leki - gdy CYP450 jest już zablokowany, leki przechodzą do krwioobiegu w ilości większej niż przewidziana na podstawie badań klinicznych.
Naukowcom z Uniwersytetu na Florydzie udało się wyhodować grejpfruta, który zawiera bardzo niewielkie ilości furanokumaryn. Osiągnięto to dzięki skrzyżowaniu innego cytrusa, pomelo, ze zwykłym grejpfrutem. Pomysł banalny, a może wnieść wiele do życia ogromnej liczby pacjentów przyjmujących rozmaite leki, między innymi: leki na nadciśnienie (z kilku grup), inhibitory pompy protonowej (leki stosowane u osób z refluksem), leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (w tym popularny ibuprofen), antybiotyki, leki przeciwpsychotyczne (stosowane w leczeniu schizofrenii) i wiele innych (pełna lista w linku poniżej).
O ile w przypadku leków przeciwbólowych w większości przypadków (nie licząc przedawkowania) problemem nie jest większe stężenie leku we krwi, to już gdy mówimy o takich lekach jak amiodaron (stosowany w leczeniu arytmii) lub cyklosporyna (lek immunosupresyjny, przyjmowany przez osoby po przeszczepieniu narządu), to ich stężenie we krwi jest bardzo ważne - gdy przekroczy bezpieczny limit (a dochodzi do tego bardzo łatwo), może to zagrażać życiu.


Lista leków metabolizowanych przez CYP450: P450 Drug Interaction Table

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz