wtorek, 8 listopada 2011

Idea Facebook'a w służbie dla medycyny

Są takie choroby, w których stan pacjenta może się zmieniać z dnia na dzień i należy szybko zmodyfikować leczenie. Jednak nie jest możliwe, żeby codziennie mieć dostęp do swojego lekarza, nawet w krajach z najlepszą opieką zdrowotną. Pediatrzy ze szpitala dziecięcego w Cincinnati we współpracy z informatykami z M.I.T. stworzyli portal na podobieństwo Facebook'a o nazwie C3N (Collaborative Chronic Care Network), którego użytkownikami są małoletni pacjenci z chorobą Crohna (jedną z chorób zapalnych jelit). Każdego dnia zgłaszają oni objawy i dolegliwości, a lekarz obserwując pogorszenie, zleca samodzielną modyfikację leczenia (np. zmianę dawki leku) przez internet. Dodatkowo każde takie indywidualne relacje "zbijane" są razem, by móc lepiej zrozumieć lekarzom związek pomiędzy objawami a leczeniem. Wstępne wyniki są świetne - udało się zwiększyć odsetek osób w remisji bez wprowadzania do terapii nowych leków z 55% do 78%.

Już 30 kolejnych ośrodków dołączyło do sieci C3N, a już teraz planuje się "podłączenie" kolejnych schorzeń, takich jak choroba niedokrwienna serca (popularnie zwana wieńcówką), cukrzyca i wiele innych. Jest to też rewolucja w dziedzinie badań klinicznych - w tej chwili można dość małym kosztem, na podstawie takiej powstającej na bieżąco bazy danych, testować nowe leki, modyfikacje schematów leczenia itp.
Jednak Facebook zmienił sposób myślenia, nie da się ukryć, i to nie tylko w sferze społecznej.

Więcej informacji na stronie Scientific American:

Facebook - Like Portal Helps Teens...

Z braku odpowiedniej grafiki, a biorąc pod uwagę pozytywny wydźwięk tego posta wstawiam zdjęcie małego psa rasy Welsh Corgi:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz